Faik Gökay vefat etti

Basketbol Federasyonu ve Türkiye Federasyonu'nun () eski başkanlarından Faik Gökay, 100 yaşında vefat etti.

Futbol Haberleri Giriş Tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 15:53
Basketbol Federasyonu ve , Gökay'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.
Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, 1913 doğumlu olan ve 1949-58 ile 1964-67 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu

Başkanlığı da yapmış olan Faik Gökay'ın evli ve 2 çocuk babası olduğu belirtilerek, ''Yunanistan doğumlu olan ve Birinci Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşen Gökay, basketbolun da içinde olduğu Oyunları Federasyonu Başkanlığı'nın yanı sıra Federasyonu Başkanlığı, mezun olduğu Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevliliği, Uluslararası Futbol Hakemliği, spor yazarlığı ve radyo spikerliği de yapmıştı'' denildi.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de yaptığı açıklamada, Faik Gökay'ın sadece Türk basketbolu için değil, Türk sporu için de çok önemli bir değer olduğunu vurgulayarak, ''Bir asırlık ömrü süresince Türk sporuna ve basketbolumuza yaptığı paha biçilmez katkıları ve hizmetleri unutmamız asla mümkün değil. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar ve başsağlığı diliyorum. Çok değerli bir büyüğümüzü kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz, hepimizin başı sağ olsun'' ifadelerini kullandı.

Futbol maçları öncesi saygı duruşu yapılacak

TFF'nin yayımladığı başsağlığı mesajında ise Faik Gökay'ın FIFA hakemliğinin yanı sıra 1959-1960 yıllarında TFF başkanlığı yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Gökay'ın vefatı nedeniyle, bugün oynanacak Spor Toto Süper Lig, PTT ve Spor Toto 3. Lig maçları öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacağı ifade edildi.

Faik Gökay'ın naaşının, 23 Ocak Çarşamba günü Erenköy Galip Paşa Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Tuzla Aydınlıköy Mezarlığı'nda defnedileceği bildirildi.

BİZE ULAŞIN