Blatter rüşvet mi aldı? - Son dakika 2014 Dünya Kupası haberleri - Fotomaç
05 Temmuz 2020, Pazar

Blatter rüşvet mi aldı?

Blatter rüşvet mi aldı?

2014 Dünya Kupası'nın evsahibi Brezilya'nın federasyonu (CBF) tarafından FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter ve icra kurulu üyelerine lüks kol saatleri hediye edildiği öne sürüldü.

İngiliz The Sunday Times gazetesinin haberine göre, CBF, sponsorlarından lüks saat markası Parmigiani'nin ürettiği, onbinlerce dolar değerindeki kol saatlerini, başkanlığını Blatter'in yaptığı 25 kişilik İcra Kurulu üyelerine hediye etti. Olayla ilgili inceleme başlatan FIFA Etik Kurulu Başkanı Michael J. Garcia ve Denetim Kurulu Başkanı Domenico Scala, "sembolik ve değersiz" olmayan hediyelerin kabul edilmesini yasaklayan FIFA Yönetmeliği doğrultusunda üyelerin saatleri iade etmesini istedi.

Haberde ayrıca, Garcia'nın daha önce 2014 Dünya Kupası'nın resmi zaman tutucusu olan bir diğer lüks saat markası Hublot tarafından FIFA İcra Kurulu üyeleri ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye verilmesi planlanan kol saatlerine engel olduğu da hatırlatıldı.

Haber üzerine FIFA, internet sitesinden bir açıklamada yayımladı. Açıklamada, CBF'nin resmi sponsoru tarafından federasyonun 100. kuruluş yıl dönümü anısında üretilen kol saatlerinin, aralarında FIFA İcra Kurulu üyelerinin de bulunduğu çeşitli kişilere dağıtılması konusunda FIFA Etik Kurulu'nun bilgilendirildiği ve kurulun meseleyle ilgilendiği bildirildi.

FIFA'nın ne herhangi bir icra kurulu üyesi ne de genel sekretere bir kol saati dağıttığının vurgulandığı açıklamada, 2014 FIFA Dünya Kupası'nın sponsoru Hublot'nun dağıtmayı planladığı saatlere ilişkin ise şu ifadeler kullanıldı:

"2014 FIFA Dünya Kupası'nın resmi zaman tutucusu Hublot firması, standart pazarlama çalışmaları doğrultusunda ve yapılan sözleşmenin parçası olarak FIFA'ya saat sağlamıştır. Bunun üzerine 2014'ün haziran ayında FIFA Etik Kurulu Başkanı Michael J. Garcia ve Denetim Kurulu Başkanı Domenico Scala'ya, başkan ve yönetim kurulu üyelerinin saatleri hediye olarak kabul edip edemeyeceği sorulmuştur. İki başkanın aldığı karar gereği, herhangi bir FIFA üyesine saat verilmemiştir."

  1. 14.09.2014
  2. Güncelleme: 14.09.2014 14:14

Blatter rüşvet mi aldı? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
SON DAKİKA