kimdir nereli ve kaç yaşında? Asıl ismi nedir? Hayatı mesleği ve bilinmeyenleri...

Sporseverlerin yanı sıra 'ı merak edenler daha çok internet üzerinden araştırma yaparak bilgi sahibi olmak istiyorlar... Arama motorlarına '?' yazanların aradığı cevap ve ünlü adamına dair bilinmeyenler haberimizde...

Kimdir Haberleri Giriş Tarihi: 24 Şubat 2021 Çarşamba 12:30 Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021 Çarşamba 12:31

'ı merak edenler arama motorları üzerinden bu konuda detaylı bilgilere erişmeye çalışıyor... İlgili soruları soranların yanıtı en çok aradığı soru ise '?' şeklinde oldu. İşte Çakar'ı daha yakından tanımak isteyenler için hazırladığımız bilgiler...

AHMET ÇAKAR KİMDİR? MESLEĞİ VE HAYATI...

Asıl ismi 'dır. Ünlü insanı, 3 Ağustos 1962 tarihinde 'da dünyaya gelmiştir. Çakar, 'ni bitirdikten sonra 'nden mezun olarak aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Pratisyen Hekim olarak görevine başlamıştır. Tıp doktoru olan ve üst düzey hakemlik de yapmış olan Çakar, şimdilerde spor yorumculuğu ve yazarlığı yapmaktadır.

SPOR KARİYERİ...

Ahmet Çakar, hakemlik kariyeri boyunca 100'ün üzerinde uluslararası maç ve derbi karşılaşması yönetti. Ayrıca Şampiyonlar Liginde görev yapan üç Türk hakeminden birisidir (Diğerleri ve ).

ÜST DÜZEY MAÇLARI

Türk tarihinin önemli hakemlerinden biri olan Ahmet Çakar'ın üst düzey karşılaşmaları;

19 Mart 1996 - - (3-2) UEFA Kupası yarı final mücadelesi

18 Haziran 1996 - Romanya - İspanya (1-2) . Tur karşılaşması

1 Mart 1995 - AC Milan - (2-0) Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk karşılaşması

5 Nisan 1995 - - (0-0) Şampiyonlar Ligi Yarı Final ilk karşılaşması

20 Mart 1993 - Gana - (1-2) Gençler Dünya Futbol Şampiyonası Final karşılaşması

Ahmet Çakar, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu'na göre dünyanın son çeyrek yüzyıldaki en yüksek skorlu 108. hakemidir.

HAKEMLİĞİ BIRAKTIKTAN SONRA...

Pek çok uluslararası mücadelede düdük çalan Çakar, 1997'de hakemlik kariyerini noktaladıktan sonra köşe yazarlığı ve futbol yorumculuğuna başlamıştır. Şu anda yorumculuk görevinin yanı sıra asıl mesleği olan hekimliği de sürdürmektedir.

SON DAKİKA