Şampiyonlar Ligi bombası! Türk takımlarına müjde... - Son dakika Futbol haberleri, fotoğrafları - Fotomaç
01 Haziran 2020, Pazartesi

Şampiyonlar Ligi bombası! Türk takımlarına müjde...

UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi formatında önemli değişikliklere gidileceğini duyurmuştu. Beşiktaş'ın Sivas deplasmanında kazanmasıyla işler bir anda değişti. İşte Süper Lig takımlarını da yakından ilgilendiren yeni gelişme...

UEFA'nın aldığı kararlardan en çok ses getireni artık katsayı sıralamasında ilk 4 ülkenin 4'er takımına doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne girme hakkı tanıması oldu.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Mevcut durumda ilk 4'te yer alan İspanya, İngiltere, Almanya ve İtalya liglerinde ilk sırayı alan toplam 16 takım Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan grup aşamasında başlayacak.

Yeni formatta, UEFA ülkeler sıralamasında 5 ve 6. sıradaki liglerin ilk 2 takımı, 7 ile 10. sırada yer alan ülkelerin ise sadece şampiyonlarının doğrudan gruplara katılmasını öngörüyor.

SÜPER LİG'İ NASIL ETKİLEYECEK?
Türkiye mevcut durumda 10. sırada yer aldığı için şampiyonunu doğrudan göndermeye devam edecek. Süper Lig'de bu yılın şampiyonu olan takım 2018-2019 sezonunda yine grup aşamasından başlayacak. 10. sıradaki Türkiye'yi, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Hollanda takip ediyor. Aradaki puan farkı 1 sezonda kapanacak kadar az değil.

SÜPER LİG 2.'Sİ KAÇ ÖN ELEME OYNUYOR?
Süper Lig'i 2. sırada bitiren takımlarımız Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için 2 ön eleme geçmek zorundaydı. İlk turda genelde kolay rakipler gelirken, son aşamada büyük ülkelerin temsilcilerine söz geçirmekte zorlanıyorduk.

DİĞER GALERİLER
    SON DAKİKA