Polat: Meyveleri toplayacağız

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, bütün kupalara talip olduklarını söyledi.

Galatasaray Haberleri Giriş Tarihi: 29 Ocak 2010 Cuma 15:08 Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010 Cuma 15:10
1905 Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği'nin (GSYİAD) önceki gün Ankara'da düzenlediği yemeğe katılan Polat'ın açıklamalarına sarı-kırmızılı kulübün internet sitesinde yer verildi.
Başkan Polat, sakatlık ve benzeri talihsizlikler olmaması ve futbol şansının yanlarında olması halinde, mücadele ettikleri bütün kulvarlarda şampiyonluğa talip olduklarını belirterek, ''O niyetle mücadele ediyor ve hazırlanıyoruz. Bu kupaları kazanacağımıza da inanıyoruz'' dedi.

Kulüp gelirlerinin iki yıl içinde ikiye katlandığını kaydeden Polat, şöyle konuştu:

''Bence İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi ayrı ayrı dernekler kurmak yerine daha etkili olmak adına bu dernekleri tek bir çatı altında birleştirmek gerekiyor. Birlikten kuvvetin doğacağını herkes çok iyi biliyor. Bu derneklerin amacını çok iyi tanımlamak lazım. GSYİAD'ın Galatasaray siyasetinin içinde aktif rol almamasını diliyoruz. Dernek yöneticiliği, dernek başkanlığı gibi konumların Galatasaray yönetimine girmek için bir enstrüman olarak algılanmaması gerekiyor. Galatasaray'a hizmet vermek isteyenlere kapımız her daim açık. GSYİAD'a teşekkür etmek istiyorum. Geride bıraktığımız sene kulübümüze 2 milyon dolar civarında bir katkıları oldu. Yeni dönemde de önemli projeleri var. Bunları hayata geçirmek için hep birlikte çaba sarf ediyoruz.''

6 BİN KİŞİLİK BASKETBOL SALONU PROJESİ

Netleşmemekle birlikte 10-15 milyon dolar arasında bir yatırım yapmayı planladıklarını vurgulayan başkan Polat, ''Kapalı ve açık yüzme havuzunun yanında Galatasaray'ın çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz 6 bin kişilik bir basketbol salonu projesi var. Bu yapıldığı takdirde sporcularımız hem kendi arenalarında çalışma fırsatı bulacak, hem de maçlarını orada yapacak'' dedi.

Şu anda GSMobile'da 113 bin civarında aboneleri bulunduğunu hatırlatan Adnan Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz bu derneklerden olan isteklerimizin gerçekleşmesini karşılıksız olarak beklemiyoruz. Arkadaşımız Yiğit Şardan GSMobile ve GSBonus projelerini ortaya çıkardı. GSYİAD olarak bu konuda bize yardımcı olun. Öncelikli olarak kendi telefonlarınızı değiştirin. GSBonus Card da edinmeniz gerekiyor. O kartla yaptığınız her harcamadan biz, Garanti Bankası ve Denizbank'tan komisyon alıyoruz. Oradaki rakamları küçümsemeyin. Galatasaray Televizyonu, GS Bonus, GSMobile ve GSBilyoner'i koruduğumuz vakit bunların Galatasaray'a yıllık getirisi 10 milyon dolar civarında. 20-25 milyon taraftardan bahsediyoruz ama aylarca süren çalışmalar sonucunda 100 bini zor geçiyoruz. Abone sayılarımız milyonları bulduğu takdirde neler olacağına baktığımız vakit, yıllık gelirimizin 50 milyon dolar civarında olacağını görüyoruz. Bu geliri hiçbir sponsor karşılayamaz. Günlük yaşamınızda kullandığınız bu enstrümanlarla kulübe katkıda bulunabilirsiniz. Sadece kendiniz için değil, etrafınızdakiler için de bu abonelikleri temin ediyor olmanız gerekiyor.''

''TÜNELİN UCUNDA IŞIK GÖRÜNÜYOR''

Adnan Polat, geçtiğimiz yılın kendileri açısından zor bir yıl olduğunu, ancak tünelin ucunda ışığın gözüktüğünü söyledi.

Dünyanın global ekonomik kriz yaşadığına ve bu krizin kendilerinin göreve gelmesinden kısa bir süre sonra başladığına dikkati çeken Polat, ''Dünyada ismi çok bilinen iki tane banka yok oldu. Bunlar yüzlerce milyar doların sahibi olan bankalardı. Biz aşağı yukarı 6-7 senede bir, büyüklü küçüklü ekonomik krizlerin etkisini yaşayan bir jenerasyonuz. Doğal olarak dünyadaki bu kriz Türkiye'yi de etkiledi. Galatasaray'ın da son 10 yıldır kronik hale gelmiş bir ekonomik sıkıntısı var. Buna rağmen hiç kimse Galatasaray Kulübü'nün 2 senedir ödemelerini aksattığına dair bir şey söyleyemez. Galatasaray'ın borcu her daim gündemde olan konulardan biriydi. Şu anda önümüze baktığımızda tünelin ucunda ışık görünüyor'' diye konuştu.

Gelecek dönemdeki gelirler konusunda beklentileri açıklayan Galatasaray Kulübü Başkanı Polat, şunları kaydetti:

''Yeni stadın inşaatının hızlı bir şekilde ilerlemesi, stadın kulübümüze yaratacağı kaynaklar, yeni yayın ihalesinden gelecek olan ve iletişim enstrümanlarının getireceği kaynaklarla mevcut sponsorluklarımızı ortaya koyduğumuz vakit şu anki gelirlerimiz ikiye katlanmış oluyor. Galatasaray tarihinde imzalanan sponsorluk anlaşmaları hiçbir zaman 60-70 milyon doları geçmemişti, ama bu dönemde 160 milyon dolarlık sponsorluk anlaşmamız var. Önümüzdeki iki sene, yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini alacağımız bir süreç olacak. Sonraki zamanlarda oluşacak sağlam ekonomik yapımızın sayesinde arzu ettiğimiz sportif başarılara ulaşabilmek adına da daha önemli imkanlar elde etmiş olacağız. Ben ve yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarımız zamanımızın neredeyse tamamını Galatasaray Kulübü için harcıyoruz ve bunun neticelerini de almak üzereyiz. 10 senelik bir nakit akışı yapıp, genel kulüp prensiplerini ortaya koymak istiyoruz.''

Harcamaları kendi kaynakları içinde kalacak şekilde yapıp, borçlanma politikasını minimum seviyede tutarak hareket etmelerini sağlayacak bazı projelerin içerisinde olduklarını kaydeden Adnan Polat, sözlerini şöyle tamamladı:

''Aylardan beri çalışıyoruz, çalışma neticelerimizi de Divan Kurulu'na takdim edeceğiz. İyi durumdayız, iyi gidiyoruz, umarım sportif faaliyetlerde de sporcu arkadaşlarımız göğsümüzü kabartır. Erkek basketbolunda talihsiz, anlam veremediğimiz olayların yaşandığı bir süreci geride bırakıyoruz. Fakat bu olaydan sonra herkesin 'küme düştü' gözüyle baktığı Galatasaray sıfırdan gelerek play off'u hedefliyor. Bayan basketbol takımımızın şampiyonluk konusunda çok önemli bir şansı var. Onların şampiyon olması için de elimizden geleni yapacağız. Geçen sezon Avrupa şampiyonu oldular, finalde son anda kaybettikleri ve bizim de uzun yıllardır tanık olamadığımız lig şampiyonluğunu bu sezon kazanacaklar. Voleybolumuz yeniden yapılanma içerisinde, tesislerimizle ilgili gelişmeler için bütçemizde ciddi bir pay ayırdık. İki senede aşağı yukarı 40 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.''

DOS SANTOS RESMEN GALATASARAY'DA

FENER'E BİR MAÇTA 3 GOL ATMIŞTI

TÜRK FUTBOLUNUN EN PAHALI TRANSFERLERİ

FUTBOLCULARIN LAKAPLARI

DEVRE ARASI YAPILAN EN KÖTÜ TRANSFERLER

TÜRKİYE'YE GELEN EN İYİ YABANCILAR

BİZE ULAŞIN