Gerekeni yaptım

"İstifamın iki nedeni var. 27 puanı anlatabileceğim bir durum yoktu. O puanı izah edemezdim. Bir de futbolcularıma son dönemde verilen yanlış cezalar''

Fenerbahçe Haberleri Giriş Tarihi: 05 Ocak 2013 Cumartesi 02:13 Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2013 Cumartesi 02:15

Teknik Direktörü , istifasının ardından göreve dönüş sonrası ilk kez konuşup merak edilen her şeye açıklık getirdi. Antalya kampında basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştiren Kocaman, istifa sürecinden transfere kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. İşte satır başları:

1.5 PUANLIK YANILGI
"Üç kulvarda da iddialıyız ancak zihinsel olarak lige ağırlık vermek zorundayız. Ziraat Kupası'ndaki maçları lig maçlarına hazırlık olarak değerlendirmeye çalışacağız. Ligde 1.5 maçlık bir yanılgım oldu. 27 puan alarak hem kendi gücümüzün hem de Fenerbahçe'nin genel ortalamasının altında kaldık. Sadece saha içinde değil saha dışında da handikaplarımız var onları da konuşmak istemiyorum. Antalya kampında her şeyi düzelteceğiz, bunun için çalışacağız. Yaşadığımız sarsıntılardan çok kolay etkilenen bir haldeyiz. Bizim için en büyük transfer Fenerbahçe bünyesinde gözüken kaynamanın bitmesi ve iç barışa gidilmesi. Bunu pekiştirecek olan saha sonuçlarıdır. İstifamın iki nedeni var. 27 puanı anlatabileceğim bir durum yoktu. O puanı anlatamazdım. Bir de futbolcularıma son dönemde verilen yanlış cezalar. Bunu oyuncularıma anlatamıyordum. Birisinin sorumluluk alması gerekiyordu. Ben de sorumluluğu üzerime aldım.

GÜCÜMÜ GERİ ALDIM
Oyuncum kırmızı kart görüyor. Hakem rapor yazıyor, rakip oyuncu Veysel "O söylemedi ben söyledim' diyor ama oyuncum Caner iki maç ceza alıyor. Başka bir hakem yazdığı raporda 'Meireles Tükürdü' diyor. Sonra ortaya çıkıyor ki tükürmemiş. Burada da ortada yalan bir rapor var. Bazı yalanlar Fenerbahçe'ye karşı çok kolay yapılmaya başlandı. İstifa ettiğim gece Fenerbahçe ailesinin büyük bölümünün beraber olma arzusu, benim de yarım bırakmama arzum beni şu an bu noktaya getirdi. 'O gücü hissetmiyorum' dediğim gücü kazandırdı."

EMENiKE'Yi ÇOK iSTERDiM
"Transferini düşündüğümüz oyuncuları sezon boyunca sürekli izledik. Kafamızda pek çok oyuncu var. Şu anda ise belirledikleri bir kaç oyuncu bulunuyor. 'Skor yükünü Sow ve Kuyt'ın üzerinden alacak, asist de yapabilecek oyuncu transfer edebilirsek iç açıcı olacaktır. Transfer yaparsak ana oyuncunun yanına bir de yan oyuncu olabilir. Sonradan girip oyunun kaderini değiştirebilecek bir kapasitede oyuncu olabilir. Yaptığımız transfer Avrupa Ligi'nde de oynayabilecek. Yeni isim kampa yetişmeyebilir. İlk 11'de oynayacak direkt isimlerin peşindeyiz. Bu isimleri ara transferde kulüplerinden kopartmak kolay edğil. Emenike transferi zor. Çok isterdim ama zor."

AVRUPA ZiHNiMiZi PARÇALADI
"Deplasmanda alınan kötü sonuçlara ben hep dönemsel diyorum. Hangisiyle eşleştireceğiz? Avrupa'da oynadıklarımızla mı eşleştireceğiz? Gruplarda 3 karşılaşma oynadık 3'ünü de kazandık. Spartak Moskova ve Vaslui maçlarını da sayarsak, 5 deplasman maçından 4 tanesini kazanmayı başardık. Şimdi hangisi doğru, ligde neden böyle oluyor? Nedenlerden bir tanesi küçük zihinsel parçalanmalar. Bir taraftan Avrupa'yı, bir taraftan ligi yürütme çok kolay bir şey değil."

iSTiFA ÇAĞRISI ORGANiZE BiR iŞ
"Fenerbahçe kaybetmeyi seven bir takım değil, taraftarı da kaybetmeyi hiç istemez. maçında bir reaksiyon gösterilmesini anlayabiliyorum. Ama öncekilerde bir organizasyon olduğunu biliyordum, görüyordum, hissediyordum."

ALEX CEVABIM SEZON SONU
Aykut Kocaman, "Alex'e hiç ihtiyaç duydunuz mu? 'Bu maçta Alex olsaydı farklı olurdu' dediğiniz oldu mu?" sorusuna karşılık, "Bu soruya yanıt verip spekülasyon oluşturmak istemiyorum. Aslında çok net bir cevabım var, ama bu cevabı sezon sonunda vereceğim" diye konuştu. Takım içinde net bir değişim olmayacağını anlatan Kocaman, aynı sistemle oynamaya devam edeceklerini, sistemi değiştirmenin anlamı olmadığını dile getirdi. Kocaman, Krasic ya da başka oyuncular için bekleyecek zamanlarının olmadığını, hazır olan o kavganın içine giren oyuncuların önünü açmaya çalışacağını ifade etti.

TAKIM ELBiSE BENi YÜCELTMEZ
Eşofmanla maça çıkmasının bile eleştiri almasının hatırlatıldığı Kocaman, "Ben eşofmanla çıkıyorum çünkü kulübün lisanslı ürününü taşımaktan gurur duyuyorum. Ne takım elbise beni yüceltiyor, ne de eşofman küçültüyor. Gülüyorum. Bunlar kadar ucuz bir şeyler olmaz. Kendi kendimizi üzüyoruz. İnsanların beyni ve davranışları önemli. Yüzü gülüyor, gülmüyor. Bu kadar pespaye bir durum olmaz. Kendi kendimizi küçültüyoruz" diye konuştu.

Emre BOL

BİZE ULAŞIN