Kutlu: "Yönetimsel problemler yüzünden..."

Süper Spor Toto Süper Lig'de zor günler geçiren ve ligin son sırasında yer alan başkent ekibi 'nün teknik direktörü , ''Yönetimsel problemlerden dolayı Ankara takımları Süper Lig'de kalamıyor'' dedi.

MKE Ankaragücü Haberleri Giriş Tarihi: 01 Şubat 2012 Çarşamba 16:31 Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012 Çarşamba 16:32
Kutlu, bugün oynayacakları Orduspor maçı öncesinde konakladıkları otelde kulübün içinde sıkıntılı süreçle ilgili değerlendirmede bulundu. Ankaragücü'nün ligde durumunun ortada olduğunu ve artık asıl hedefin Ankaragücü'nün gelecekteki temelleri atmak olduğunu ifade eden Kutlu, şunları kaydetti:

''Ankaragücü sezona büyük sıkıntılarla başladı. Yaşanan sıkıntılara rağmen sezona başladığı kadrosu aslında ligin iyi kadrolarından birisiydi. Ancak zamanla 17 futbolcumuzu kaybettik. Buna rağmen ligin ikinci yarısında futbolcularımız 17 arkadaşını kaybetmiş bir takım olarak çok iyi bir giriş yaptılar. Mersin İdmanyurdu gibi son 10 maçını kaybetmemiş bir takım karşısında 2-1'lik galibiyet aldılar. Ardından Ankara'da Beşiktaş ile berabere kaldık. Elde edilen başarılara rağmen oyuncu kayıpları devam etti. Turgut Doğan Şahin, kalecimiz Bora ve ardından Ergin Keleş'i kaybettik. Güçlü takımlarla oynadık ve bu maçlarda tecrübesiz bir takım olduğumuz için sıkıntılar yaşadık.''

Şuan üzerlerine düşen görevin yeni futbolcuları takıma kazandırıp önümüzdeki senenin Ankaragücü'nü kurmak olduğunu belirten Kutlu, ''Her geçen gün oyuncu kayıpları yaşıyoruz. Şu imkanlarla Ankaragücü'nün Süper Lig'de hayatını devam ettirecek demekle hem kamuoyunu hem de kendimizi yanıltmış oluruz. Onun için bizim sadece hedefimiz bu takıma yeni oyuncular kazandırıp Ankaragücü'nün gelecekteki temellerini atmak'' diye konuştu.

''Ankara takımlarının problemleri yönetimsel''
Başta Ankaragücü takımı olmak üzere diğer Ankara takımlarının daha önce yönetimsel problemi nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiklerini öne süren Kutlu, şöyle devam etti:

''Ankaragücü takımının yönetimsel problemleri son bir kaç yıldır var. Bu problemler Ankaragücü'ne ağır darbeler vurdu. Daha sonra oluşan yeni yönetimlerde maalesef üzerlerine düşeni yapmadı. İyi yönetilen takımın durumları ortada iyi yönetilmeyen takımların durumu da ortada. Yönetimsel problemlerden dolayı Ankara takımları Süper Lig'de kalamıyor. Şuanda bizim bir yönetimimiz bile yok. Daha önceki kongremiz ertelenmişti. Bizim şu anda ne gördüğümüz bir başkanımız ne de yönetimimiz var. Bizimle ilgilenen bir tane yönetici var şu anda. O kişinin de gücü zaten sınırlı. Gençlerbirliği'nin de durumu çok sıkıntılıydı ancak iyi bir çıkış yakalayarak bu sorunları aştı. Şuanda iyi gidiyorlar inşallah daha da iyi olurlar.''

Ankaragücü takımının 102 yıllık bir camia olduğunu belirten Kutlu, ''Bu takımın arkasında çok büyük bir taraftar kitlesi var. Ama biz maalesef Ankara olarak bu gücü değerlendiremedik. Zaten durumlar da ortada. Ankaralıların bir an önce takımlarına sahip çıkması gerekiyor'' dedi.

Kulübün ekonomik sorunları

Ankaragücü'nün ekonomik sorunlarının yapılan bazı desteklemelere rağmen devam ettiği vurgulayan Kutlu, şu ifadelere yer verdi:

''Öncelikli olarak Gençlik ve Spor Bakanımız sayın Suat Kılıç ve Ankara Milletvekili sayın Aylin Nazlıaka'ya sonsuz teşekkür ediyoruz. Duyarlılıkları ve camiamıza vermiş oldukları değer bizim için çok önemli. Ancak sayın bakanımızın kendisinin de söylediği gibi taşıma suyla değirmen dönmez. Bu kulübün temellerini oluşturup kendi ayakları üzerinde durması lazım. Bu yardımlar elbette ki bu günleri atlatmamız için bir fayda sağlayacaktır. Ancak 50-60 milyon lira borcu olan bir takımın 200-300 ve 500 bin lira ile düzelmeyeceği bir gerçektir. Onun için bu kulübün Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'ın da dediği gibi kendi ayakları üzerinde durabilmesi lazım. Bunun için de iyi bir yapılanma ile acil yönetim kurulunun oluşturulması gerekiyor.''

''Şike iddiaları Türk futboluna darbe vurdu''
Şike iddialarının futbola darbe vurduğunu da belirten Kutlu, ''Şike iddialarının Türk futboluna çok büyük bir darbesi oldu. Bu süreç Türk futboluna büyük zarar verdi. Halen de sürüyor bu. En kısa zamanda bu işin halledilmesi lazım artık. Çünkü gün geçtikçe daha çok zarar vermeye başladı bu olay. Bu durumun biran önce karara bağlanması lazım. Aksi durumda Türk futbolunu gelecek yıllarda da büyük tehlikeler bekliyor'' diye konuştu. Kutlu, ayrıca Ordu'ya ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini de sözlerine ekledi.SON DAKİKA