İlk finalist Kvitova

'nda tek kadınlarda 8 numaralı seribaşı , 4 numaralı seribaşı 'yı 2-1 yenerek finale yükselen ilk tenisçi oldu.

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 30 Haziran 2011 Perşembe 16:57 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2011 Perşembe 21:26
İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wimbledon Tenis Kulübü Kortları'nda oynanan maçta, turnuvada geçen yıl da yarı final oynayan 21 yaşındaki Çek Kvitova, Belarus Azarenka'yı 6-1, 3-6 ve 6-2'lik setlerle 2-1 yenerek finale çıkan ilk raket oldu.

İki tenisçi geçen yıl Wimbledon'da 3. turda karşılaşmış, Kvitova 7-5 ve 6-0'lık setlerle Azeranka'yı 2-0 yenerek turnuva dışında bırakmıştı. Raketlerin bu yıl Madrid'teki turnuvada, toprak kortta oynadıkları final maçını yine Kvitova, 7-6 ve 6-4'lük setlerle kazanmıştı.

Tek kadınlarda yarı finaldeki tenisçiler arasında sol elini kullanan tek raket olan Kvitova, ilk seti çok rahat kazandı. Kariyerinde ilk kez Grand Slam'de yarı final oynayan Azarenka'nın sadece servis kullandığı 2. oyunu almasına izin veren Kvitova, 3. oyundan itibaren üst üste 5 oyun kazanarak 27 dakika süren ilk seti 6-1 kazandı.

Çek rakibi karşısında turnuvadaki ikinci setini kaybeden 21 yaşındaki Azarenka, ikinci sete hızlı başladı. Kariyerinde 7 şampiyonluğu bulunan Belarus tenisçi, ilk oyunu puan vermeden, Kvitova'nın servis kullandığı ikinci oyunu sadece 1 kez puan vererek, çekişmeli geçen üçüncü oyunda da servis avantajını iyi değerlendirerek 3-0 öne geçti. Sonraki altı oyunda iki tenisçi de servislerine tutundu ve Azarenka ikinci seti 6-3 kazanarak durumu 1-1 yaptı.

Çeyrek finalde Tamira Pazsek'i 2-0 yenerek Grand Slam'lerde 50. galibiyetini alan Azarenka, son sete kötü başladı. Üst üste üç oyun alarak final yolunda büyük bir avantaj yakalayan Çek Kvitova, son oyunda bir kez daha rakibinin servisini kırdı ve seti 6-2, 1 saat 44 dakika süren maçı da 2-1 kazandı.
Kariyerinde 4 şampiyonluğu bulunan Kvitova, güçlü rakibi Azarenka'yı 2-1 yenerek ilk kez Grand Slam'de finale çıkma başarısını gösterdi.

BİZE ULAŞIN