Erkeklerde şampiyon Federer

Avustralya Açık tenis turnuvası erkekler finalinde Roger Federer, İskoç rakibi Andy Murray'i 3-0 yenerek şampiyon oldu.

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 31 Ocak 2010 Pazar 17:33 Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010 Pazar 17:33
İsviçreli tenisçi, 2 saat 41 dakika süren maçta rakibini 6-3, 6-4 ve 7-6'lık setlerle mağlup etti ve Avustralya Açık'ta 4. şampiyonluğuna ulaştı.

Maçın ilk setine hızlı başlayan ve Roger Federer, üstünlüğünü rakibinin ilk servis oyununda hissettirdi ve 2-0 öne geçti. Murray'nin de servis kırmasıyla durumun 2-2'ye gelmesinin ardından performansını kademe kademe yükselten Federer, mükemmel bir çizgi yakaladığı 8. oyunda tekrar rakibinin servisini kırdı ve 5-3 öne geçti. İstikrarlı oyununu devam ettiren Federer, bu seti fazla zorlanmadan 6-3 kazandı. 43 dakika süren ilk sette, 8. oyuna kadar olan süreçte her iki tenisçinin de kontrollü oynamaya çalışması ve bunun sonucunda uzun süren rallyler dikkati çekti.

İkinci sete Murray, her zaman giydiği beyaz tişörtünün yerine mavi tişörtle çıktı, ancak bu değişiklik İskoç oyuncunun kaderini etkilemedi. Murray, servis kullandığı ilk oyunu almasına rağmen diğer oyunlarda hiçbir varlık gösteremedi. Durumun 4-2'ye gelmesiyle motivasyonunu kaybeden İskoç tenisçi, hiç servis kırma şansı yakalayamadığı bu seti 6-4 kaybetti. Federer, ikinci seti 46 dakika süren mücadelenin ardından kazandı.

Üçüncü set çok daha çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu. Setin başında 1-0 öne geçen Murray, 2. oyunda servis kırma şansını kullanamadı. Federer'in temposunun düşmesini iyi değerlendiren Murray, 5-2 öne geçti ve hemen teslim olmayacağının mesajını verdi. Ancak maçın bir set daha uzamasını istemeyen Federer, durumu 5-5'e getirmeyi başardı. Bu noktadan sonra maçta kalmak için büyük mücadele gösteren Murray, 6-5 öne geçti. 12. oyunu sıfıra karşı almayı başaran Federer, durumu 6-6'ya getirdi ve seti tie-break'e taşıdı.

Tie-break'e ace ile başlayan Murray, 2-0 öne geçerek avantaj yakaladı, ancak durum 3-1'ken basit hata yaparak bu avantajını kaybetti. Durumu daha sonra 6-4'e getiren Murray, tie-break'de 5 kez set puanı şansı yakaladı, ancak son noktayı koyan, 3. maç sayısı şansını kullanan Federer oldu. Federer, 72 dakika süren ve 13-11 biten tie-break'in ardından 16. Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı.

Maçın geneline bakıldığında Federer, ilk servislerinde, rakibinin yüzde 57'lik oranına karşılık yüzde 66 başarı sağladı. Federer 11, Murray 10 ace yaptı. İsviçreli tenisçi 2, Murray 4 çift hata ile oynadı. En hızlı servisi ise saatte 214 kilometre hızla Andy Murray attı.

Kariyerinde 22 Grand Slam finali bulunan Federer, son 19 final mücadelesinin 18'inde mücadele etti.
İki tenisçi daha önce, 2008 Amerika Açık finalinde karşılaşmış ve bu mücadeleyi de Federer 3-0 kazanmıştı.

BİZE ULAŞIN