Dünya Şampiyonası kuraları çekildi

FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın grup kura çekilişi gerçekleştirildi. B Grubu'nda Mozambik, Fransa ve Kanada ile mücadele edecek. Şampiyona 27 Eylül - 5 Ekim 2014 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara'da düzenlenecek. Türkiye grup maçlarını Ankara'da oynayacak.

Basketbol Haberleri Giriş Tarihi: 15 Mart 2014 Cumartesi 19:53
FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi. 27 Eylül – 5 Ekim arasında İstanbul ve Ankara'da gerçekleşecek olan FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi dünya çapında yaklaşık 200 basketbol federasyonun katılımıyla gerçekleştirildi. Dünya basketbolunun kalbinin İstanbul Çırağan Sarayı'nda attığı bu önemli günde şampiyona grupları ve programı belli oldu.

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'na 16 takım katılacak. Takımlar oyun oynama kaliteleri ve coğrafi esaslar temel alınarak kategorize edildi. Aynı kıtadan gelen her torbada, her kıtadan bir ülke olacak şekilde yer alacak.

Birinci Torba: Avustralya, Fransa, İspanya ve ABD
İkinci Torba: Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve
Üçüncü Torba: Brezilya, Kanada, Çin ve Küba
Dördüncü Torba: Angola, Japonya, Güney Kore ve Mozambik

Takımlar bu torbalardan seçilen ve A, B, C ve D olarak dört grupta yer aldı.

A Milli Kadınlar Basketbol Takımı'nın, 2. torbadan katıldığı ve 16 ülkenin mücadele edeceği şampiyonada gruplar şu şekilde oluştu:

A Grubu: Brezilya, Japonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti
B Grubu: Mozambik, Türkiye, Fransa, Kanada
C Grubu: Güney Kore, Küba, Avustralya, Belarus
D Grubu: Sırbistan, Çin, ABD, Angola

MAÇLAR ANKARA VE İSTANBUL'DA

2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda iki grubun maçları İstanbul'da, diğer iki grubun karşılaşmaları ise Ankara'da oynayacak. Türkiye'nin yer aldığı B Grubu ile A Grubu maçları Ankara'da, C ve D Grubu maçları da İstanbul'da yapılacak.

TURNUVA FORMATI

İlk aşamada 16 takımın 4 grupta mücadele edeceği şampiyonada, gruplarında ilk sırayı alan 4 ülke doğrudan çeyrek finale yükselecek. Grup aşamasında ikinci ve üçüncü sırayı alan takımlar arasında oynanacak eleme maçlarının ardından, 4 takım daha son 8 arasına kalacak.

Çeyrek finalden itibaren eleme usulüyle oynanacak karşılaşmalar sonunda rakiplerini elemeyi başaran taraf, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya uzanacak.

Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde 17. kez düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası, 27 Eylül-5 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Şampiyonada maçlar, İstanbul Abdi İpekçi Salonu ve Ülker Sports Arena ile Ankara Arena'da oynanacak.

BİZE ULAŞIN