Hafta sonu sokağa çıkma yasağını ihlal etmenin cezası ne kadar? İşte sokağa çıkma yasağı cezası...

Tüm dünyada artan corona virüsü vakalarının ardından, ülkeler çeşitli tedbirleri hayata geçirdi. Ülkemizde de yükselişe geçen hasta sayılarının ardından, birtakım önlemler alındı. Bunlar arasında hafta sonu belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı da mevcut. İlk olarak 21 Cumartesi günü itibarıyla başlayan ve bugün de (22 Kasım Pazar) devam eden kısıtlamalar, yeni kararlar alınıncaya kadar bundan sonraki hafta sonları da uygulanacak. Vatandaşlar, akşam 20.00'den başlayıp sabah saatlerine kadar süren sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacağını merak ediyor. Peki, sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? İşte detaylar...

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 22 Kasım 2020 Pazar 14:48 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020 Pazar 14:50

Corona virüsü salgınında yaşanan artışın ardından, ülkeler yayılımın artmasına karşı çeşitli önlemler alıyorlar. 'de de son dönemlerde vaka sayılarının artmasının ardından bir dizi tebdirler devreye sokuldu. Bunlar arasında, hafta sonları belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı da var. Peki, sokağa çıkma yasağını ihlal etmenin cezası ne kadar?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

YENİ CORONA VİRÜSÜ ÖNLEMLERİ NELER?

- Alınan yeni tedbirler kapsamında alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

- Restoranlar akşam da telefonla ya da online siparişle paket servis hizmeti verebilecek

- , lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel-al" hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

- Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

- İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

- Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

- Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

BİZE ULAŞIN