ALES geç başvuru tarihi belli oldu! 2019 ALES ne zaman? - Son dakika Genel haberleri - Fotomaç
26 Şubat 2020, Çarşamba

geç başvuru tarihi belli oldu! 2019 ?

ALES geç başvuru tarihi belli oldu! 2019 ALES ne zaman?

sınavına girmek isteyen fakat başvuru tarihini kaçıranlar için ÖSYM’den sevindirici bir haber geldi. duyuruldu, adaylar bir gün verilen bu hakkı iyi değerlendirerek başvuru yapabilecek. 2019 ALES sınav tarihi de açıklandı.

5 Mart'ta başlayan başvuruları 13 Mart tarihinde sona erdi. Başvuruyu kaçırıp çok üzülen adaylar için ikinci bir şans daha verildi. için hangi zaman belirlendi?

ALES GEÇ BAŞVURULARI HAKKINDA

ÖSYM 28 Mart tarihinde ALES geç başvurularını alacak. Bu fırsatı da kaçıran adaylar ne yazık ki sınava giremeyecek. Tek bir gün içerisinde yapılacak olan ALES geç başvurularının ücreti ise 180 TL olarak belirlendi.2019 ALES SINAV TARİHİ

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için heyecanlı geri sayım başladı. Sınava özveriyle çalışan adaylar 5 Mayıs tarihinde ALES sınavına katılacak. 2019-ALES/1 sınavı sözel ve sayısal testlerden oluşacak ve 150 dakika sınav süresi verilecek. ALES'ten alınan puan ise 5 yıl boyunca geçerli olacak.

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

-Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
-Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
-Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

  1. 19.03.2019

ALES geç başvuru tarihi belli oldu! 2019 ALES ne zaman? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN