Yarın hava nasıl olacak? İşte bugün ve yarınki

Yaz aylarının gelmesiyle ülkemizde sıcaklıklarda da bariz artış yaşanıyordu. Özellikle , Ege ve Marmara'da havalar sıcaklıkları sonrası çok ısınmıştı. Bu hafta Afrika sıcaklıkları yerini Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havaya bırakıyor. Vatandaşlar, serin havanın ne zaman geleceğini merak ediyordu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurtta beklenen hava durumunu açıkladı. İşte bugün ve yarınki (22 Mayıs) ...

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2020 Perşembe 08:02

Türkiye'yi etkisi altına alan sıcaklıkları yerini Balkanlardan gelen serin ve yağışlı havaya bırakıyor. Sağanak yağışla birlikte şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle çatı uçması, sel baskınları ve heyelan risklerine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yurdu bir haftadır etkisi altına alan Afrika sıcaklıkları sabah saatlerinden itibaren yerini 10-15 derece azaltarak serin ve yağışlı bir havaya bırakacağı belirtildi.

Açıklamanın devamında ise, "Sıcak hava dalgası nedeniyle yurdumuzun özellikle güney ve batı bölgelerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 ile 13 derece üzerinde seyretmiş ve uzun yıllar Mayıs ayı en yüksek sıcaklık rekorları kırılmıştır. Sıcaklık rekoru kıran illerimiz ve ölçülen sıcaklıkları ise Bursa 38.0, Eskişehir 35.3, Konya 35.0, Muğla 39.4, Manisa 40.6, Aydın 42.6, Denizli 39.1, Uşak 34.5, Afyonkarahisar 33.9, Isparta ve Burdur 35.4 ve 'da 43.0 derece olarak kaydedilmiştir. Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemin; Marmara Bölgesi, Batı , İç Ege, 'nun kuzeybatısı ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olarak gök gürültülü sağanak yağışlara neden olması beklenmektedir. Yağışlı sistemin 22 Mayıs Cuma günü Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı , İç Anadolu, Karadeniz bölgesi ile 'nun kuzeyinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara neden olması beklenmektedir. Meydana gelmesi beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Karadeniz Bölgesi'nde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hafta sonu ve Ramazan Bayramı boyunca da yağışların yurdumuzun özellikle doğu bölgelerinde Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmaya devam etmesi bekleniyor" denildi.

İŞTE BAZI İLLERDE BEKLENEN BUGÜNKÜ HAVA DURUMU:

İstanbul: Gök gürültülü sağanak yağışlı 22

Ankara: Gök gürültülü sağanak yağışlı 33

Antalya: Parçalı bulutlu 30

İzmir: Parçalı bulutlu 27

Trabzon: Parçalı bulutlu 30

Adana: Sıcak 37

Diyarbakır: Güneşli 35

Erzurum: Parçalı bulutlu 26

BAZI İLLERDE BEKLENEN YARINKİ HAVA DURUMU:

İstanbul: Gök gürültülü sağanak yağışlı 19

Ankara: Gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Antalya: Gök gürültülü sağanak yağışlı 26

İzmir: Gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Trabzon: Sağanak yağışlı 22

Adana: Parçalı bulutlu 31

Diyarbakır: Parçalı bulutlu 34

Erzurum: Gök gürültülü sağanak yağışlı 25

SON DAKİKA