Okur: "Organlarımı bağışlayacağım"

NBA'de forması giyen milli basketbolcu , Gaziosmanpaşa Hastanesinin Silivri'de böbrek hastası çocuklar için düzenlediği yaz kampının açılışına katıldı.

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 17 Haziran 2011 Cuma 13:13 Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011 Çarşamba 12:51
Klasis Otel'deki kampın açılışı öncesinde, milli basketbolcunun yanı sıra Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Şinasi Sevmiş ile Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sevgi Şahin'in de katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Şinasi Sevmiş, bu yıl ikincisini düzenledikleri yaz kampıyla, böbrek hastası çocukların sosyalleşmelerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye'de 70 bin böbrek hastasından 10 bininin çocuk olduğunu ifade eden Sevmiş, hastalığın gelişim çağındaki çocukların büyümelerini olumsuz yönde etkilediğini ve yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürdüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

''Böbrek hastası çocuklar organ nakli yapılmadığı sürece diyalize girmek zorunda kalıyor, aileleriyle büyük sıkıntı çekiyorlar. Tek çözüm organ bağışı sayısını artırmak. Gelişmiş ülkelerde milyonda 40 oranında olan kadavradan organ bağışı oranı, ülkemizde maalesef milyonda 3 civarında. Sanatçılarımızın, sporcularımızın öncülüğüyle bu rakamı daha yukarılara çekmeliyiz.''

Milli basketbolcu ise böbrek hastalığı konusunda kampa katılmadan önce yeterli bilgiye sahip olmadığını belirterek, ''Burada hastalık konusunda bilgi aldım. Gerçekten çocukları görünce insan organlarını bağışlamak istiyor. Ben de organlarımı bağışlayacağım. Yakınlarıma da bu durum hakkında bilgi vereceğim. İnsan öldükten kısa bir zaman sonra tüm organları çürüyor. Eğer organlarınızı bağışlarsanız 9-10 kadar genç insanı kurtarma şansınız var. Herkesi organ bağışına davet ediyorum.''

Şinasi Sevmiş, Okur'a teşekkür ederek, organlarını bağışladığını gösterir kartı takdim etti. Doç. Dr. Sevgi Şahin de günün anısına Mehmet Okur'a plaket verdi. Mehmet Okur, imza dağıttığı böbrek hastası çocuklarla bir süre basketbol oynadı.

BİZE ULAŞIN