Şampiyon Serena

Avustralya Açık Tenis Turnuvası bayanlar finalinde Belçikalı Justine Henin ile karşılaşan ABD'yi Serena Williams, rakibini 2-1 yenerek şampiyon oldu.

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 30 Ocak 2010 Cumartesi 15:37 Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010 Cumartesi 15:43
Rod Laver Arena'da oynanan maçta dünya klasmanının bir numarası Williams, 6-4, 3-6 ve 6-2 sonuçlanan setlerin ardından 5. Avustralya Açık şampiyonluğunu kazandı.

Tenis ziyafeti şeklinde geçen maça hızlı başlayan Henin, rakibine kolay teslim olmayacağının sinyalini birinci setin ilk oyunlarında gösterdi. Verdiği aradan sonra tenise hızlı bir dönüş yapan ve ilk Grand Slam turnuvasında adını finale yazdıran Henin, rakibinin iyi servislerine hakem hatalarının da eklenmesiyle ilk sette 3-1 yenik duruma düştü. Setin 7. oyununda rakibinin servisini kırmayı başaran Henin, durumu 4-1'den 4-4'e getirmeyi başarsa da, servis kullandığı son oyunda iki kez çift hata yaptı ve 6-4'lük sonuçla seti kaybetti.

MAÇTAN VE ÖDÜL TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

İkinci sette eski günlerini hatırlatan Henin, durum 3-3 berabereyken sonraki iki oyunu sıfıra karşı aldı ve muhteşem performansını son oyunda da sürdürerek seti 6-3 kazandı, durumu 1-1'e getirdi.

Karşılıklı servis kırmalarla geçen 3. sette Williams, rakibine üstünlüğünü kabul ettirdi ve durumu 2-2'den 6-2'ye getirerek son seti kazandı, turnuvanın bayanlardaki şampiyonu oldu.

Maçın geneline bakıldığında Serena Willams'ın ilk servislerdeki başarı oranı yüzde 64 oldu. Henin ilk servislerde yüzde 50 ile oynarken, birbirine yakın performans gösteren iki tenisçi arasında dengeleri bozan servislerdeki başarı oranı oldu. Serena Williams maçı 12 ace ile tamamlarken, Henin buna karşılık sadece 4 ace yapabildi. Maçtaki en hızlı servisi, saatte 198 kilometre hızla Serena Williams attı.
Willams, bu turnuvadaki başarısıyla kariyerindeki 12. Grand Slam şampiyonluğunu kazanmış oldu.
Avustralya Açık Tenis Turnuvası yarın yapılacak erkekler finaliyle son bulacak. Finalde İsviçreli Roger Federer ile İskoç Andy Murray karşılaşacak.

BİZE ULAŞIN