Galatasaray Mali Genel Kurulu'nda usulsüzlük mü yapıldı?
24 Nisan 2019, Çarşamba

Mali Genel Kurulu'nda usulsüzlük mü yapıldı?

Galatasaray Mali Genel Kurulu'nda usulsüzlük mü yapıldı?

Tarihi kongrenin ardından yönetici Recevik’in paylaştığı video gündeme bomba gibi düştü. ’ye ait görüntülerin dinlenilmesini isteyen Recevik, “Yapılan ilk oylamada ‘evet’ oyları, ‘hayır’ oylarından fazlaydı. Divandakiler bunu görmezden gelip oylamayı tekrar etti” dedi.

'da ortalık toz duman... Pazar günü yapılan ve tam 13 saat süren Olağan Genel Kurul sonunda yönetimi devrildi. 29 Mayıs-31 Aralık 2018 arası dönemin idari yönden ibrası sırasında oylar yakın görününce iki kez sayım yapıldı. Son sayımda 358'e 331 oy çıkınca ibra edilmediğine karar verildi. Bu şok sonucun ardından seçim kararı alınması gerekiyor. Tüzük gereği Cengiz ve yönetimi bir dönem aday olamayacak. Ancak dün yönetici 'in paylaştığı video oylamayı tartışmalı hale getirdi.

MAHKEMEYE TAŞIYACAK

Recevik, sosyal medya hesabı üzerinden 'nin oylama anındaki görüntülerini paylaştı. İlk oylamada 'Evet' yönünde oy kullananların sayısının daha fazla olduğunu ileri süren yönetici Mahmut Recevik, "Galatasaraylılar bu videoyu izleyin, konuşmaları dinleyin. İlk oylamada evet oyları, hayır oylarından fazlaydı. Divandakiler bunu görmezden gelip oylamayı tekrar ettirdiler. Galatasaraylılar bunu unutmaz" diye yazdı. Gözler Divan Başkanlığını yapan 'a çevrildi. Kongre sonrası büyük üzüntü yaşayan Cengiz'in oylamayı mahkemeye taşıması ve görüntüleri de delil olarak kullanması bekleniyor.

İŞTE OLAY YARATAN VİDEONUN DEŞİFRESİ:

ERKEK SESİ:
İlk oylamada evetler çok daha fazla...
KADIN SESİ: İlk oylamada evetler fazla...
ERKEK SESİ: Çocuklar oturun ya yerinize!..
KADIN SESİ: Yalnız bir şey söyleyeyim mi; eğer şey olursa (tam anlaşılmıyor) oylamayalım.
ERKEK SESİ: Oylamayacağız, devam edeceğiz Erkek sesi: Üstat üstat, Yakın düşersek bir daha kapalı oylama demeyelim, devam edelim. Çünkü gittikçe gereceğiz ortalığı!..


CENGİZ NİYE İBRA EDİLMEDİ?

* Cengiz'in divan kurullarında "Köfteler, iç mihraklar ve bindirilmiş kıtalar" ifadelerini kullanması...
* Camianın önde gelen isimleri ile sürekli tartışması ve restleşmesi...
* Son divan kurulunda "Yapabiliyorsanız mali olarak ibra etmeyin. Etmezseniz mahkemeye götürürüm" şeklinde meydan okuması...
* Galatasaray Lisesi mezunu 139 kişinin, referans imzalarının sahte olduğu gerekçesiyle üyelik başvurusunun kabul edilmemesi...
* Kendisini ve yönetim kurulunu eleştiren üyeleri disipline vermesi...
* Önceki olağanüstü yetki kongresinde divan başkanlığı yapan Metin Sinan Aslan'ın disipline verilmesi... 25 avukatla ifade vermesine karşı çıkması... * CAS kararını kongre öncesine saklaması...


BUNDAN SONRA NE OLACAK?

* Galatasaray yönetimi, tüzüğün 87. maddesi gereğince 1 ay içinde seçim kararı almak zorunda... Yönetim en geç Mayıs ayında görevine veda edecek.
* Galatasaray tüzüğünün 59. maddesine göre, aklanmayan Mustafa Cengiz ve yönetimi aday olamayacak.

GALATASARAY'DA ADAY ENFLASYONU

* Galatasaray'da sandık çıktı ve adaylarla ilgili iddialar da ortaya dökülmeye başladı. Konuşulan ilk isim 'derin' Galatasaray'ın lideri olarak kabul edilen 'ın işaret ettiği Eşref Hamamcıoğlu...
* Konuşulan diğer formül ise Faruk Süren'in başkan, Dursun Özbek'in Futbol AŞ'nin başına CEO olarak geçmesi… Bu isimler daha önce aday olan üzerinde de anlaşabilir.
* Kayın babası Süren gibi Cengiz'in seçilmesinde önemli payı bulunan Burak Elmas ve Ural Aküzüm de adaylık için adı geçen isimler arasında...


ÇUKUR KAZANA ZARAR!

Oylamaya en sert tepki yönetici Özgür Savaş Özüdoğru'dan geldi. Dürüst bir kongre yaşamadıklarını belirten Özüdoğru, "Birleştirme bahanesiyle çukur kazanlara, ikbal peşinde yanlış işlere dalanlara...O çukur bize değil kazana zarar! En çok da mücadele ettiğim deyip sonra onunla saf tutanlara....Yazık Galatasaray'ımıza" diye konuştu.

'GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDI'

Cengiz yönetiminin düşürülmesine büyük tepki gösteren taraftar grubu ultrAslan, Mahmut Recevik'in paylaştığı görüntülerin ardından bir açıklama daha yaptı. Divan Başkanlığı'na Metin Sinan Aslan'ın seçilmesinin planlandığını ileri süren sarı-kırmızılılar, "Görevini kötüye kullandığı canlı yayına da yansıyan birçok skandal ifade ile ortaya çıkmıştır! Bu kayıt ibrasızlığa kalkan liseci blok oylar ve Genel Kurulu yöneten zihniyetin kirli işbirliğinin deşifresidir" ifadesini kullandı.

TARAFTAR İSYANDA

Galatasaray Kongre Üyeleri'nin, her şey yoluna girdiği bir sırada kulübü seçime taşıması Galatasaray taraftarlarını kızdırdı. Yaşananlara büyük tepki gösteren taraftarlar, Twitter'dan "#LiseciZihniyetinizBatsın" etiketiyle ibra etmeyenlere eleştirilerini sıraladı. Kısa sürede Türkiye gündeminde ilk sıraya yükselen bu etikete binlerce tweet gönderildi. Dursun Özbek'in ibra edilirken Mustafa Cengiz'in ibra edilmemesinin anlaşılmaz olduğu dile getirildi.
Terim'in imzası boşa çıktı.

Mustafa Cengiz'in idari yönden ibra edilmemesinin ardından teknik direktör 'in alacağı karar da merakla beklenmeye başlandı. Cengiz, sezon sonunda sözleşmesi sona erecek olan Terim ile 5 yıllık yeni bir kontrat yapmış ancak imzayı kongre sonrasına bırakmıştı. Cengiz yönetiminin düşmesiyle yeni sözleşmede şimdilik askıya alınmış oldu.

EMRE, MARCAO VE NAGATOMO TEHLİKESİ

Galatasaray'ın Emre Akbaba için Alanyaspor'a, Marcao için Chaves'e ve Yuto Nagatomo için ise İnter'e bu ay vadesi gelmiş bonservis taksiti ödemesi olduğu öğrenildi. 3 kulübe de yapılması gereken ödemelerin gecikmeye düşmesi halinde Galatasaray, ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalacak.

2525 OYLA GELDİ 27 OYLA GİDİYOR

Kongrede Mustafa Cengiz'in ibra edilmesi için oy kullanan üye sayısı 331 olurken, ibra edilmemesi için oy kullanan üye sayısı 358 olarak açıklandı. Yani 27 oy farkla başkanlığı düştü. Halbuki 26 Mayıs 2018'de Dursun Özbek, Ozan Korkut ve Ali Fatinoğlu karşısında 2 bin 525 oy olarak ezici bir çoğunlukla başkan seçilmişti.

BAŞKAN ADAYI OLACAK MI?

Galatasaray seçime giderken Fatih Terim'in adı da bir kez daha Galatasaray başkanlığı için anılmaya başladı. Terim daha önce bu konunun gündeme gelmesi üzerinde şu an için böyle bir planının olmadığını açıklamıştı. Ancak bu yönde bir talep gelmesi üzerine ne karar vereceği merak ediliyor.

MUSTAFA CENGİZ KONUŞACAK

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, bugün olaylı kongre ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek. Stadı'ndaki basın toplantısı saat 14.30'da başlayacak ve birçok televizyondan canlı aktarılacak.

İBRA EDİLMEYEN İKİNCİ BAŞKAN

Mustafa Cengiz, 'tan sonra ibra edilmeyen ikinci Galatasaray başkanı olarak tarihe geçti. 2011 yılında yapılan genel kurulda idari olarak ibra edilmeyen Polat, konuyu mahkemeye taşımış ve Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı bozarak Polat ve yönetimini aklamıştı. Şimdi Cengiz'in de aynı yolu izlemesi bekleniyor ancak Denetim Kurulu'nun da ibra edilmemesinin aklanma ihtimalini azalttığı yorumları yapılıyor.

YARGITAY: "HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL!"

Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozarak Polat ve yönetim kurulu üyelerini aklamıştı. Yargıtay kararını, "Spor kulüplerinin her türlü işlem ve faaliyetlerinde önemli olan paranın hesabının verilmesi olup, mali yönden kusurlu bulunmayan yönetim kuruluna idari yönden de kusur izafe edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır" şeklinde açıklamıştı.

70 MİLYON TL'Yİ KİM ÖDEYECEK?

Yönetimin düşmesi mali konularda da büyük endişeye hakim oldu. Kulübün Nisan ayı başında yani 1 hafta sonra tam 70 milyon TL ödeme yapması gerekiyor. Yöneticilerin kasa kolaylığı ya da bankalardan kredi alma yükümlülüğüne girmeye nasıl yaklaşacağı soru işareti... Seçim sürecine kadar mali ve ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşanması bekleniyor.?

  1. 25.3.2019

Galatasaray Mali Genel Kurulu'nda usulsüzlük mü yapıldı? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
FOTOMAÇ GÜNDEM
Sitene Ekle
BİZE ULAŞIN