İşi uzatmayacağız

Aralıksız duruşma yapmaya çalışacaklarını belirten Ekinci, "Martta da davaya devam edeceğiz. Nisan ayında ise 2 hafta boyunca bu duruşmayı göreceğiz" açıklamasını yaptı

Futbol Haberleri Giriş Tarihi: 18 Şubat 2012 Cumartesi 00:07 Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2012 Cumartesi 01:58
Silivri'de 4 gün boyunca devam eden ve dün öğlen saatlerinde iddianame okunma safhası sona eren duruşmaların sonunda mahkeme başkanı , bundan sonraki sürece ilişkin bilgiler verdi. Bir ara, 'nun avukatlığını yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.
Dr. , ayağa kalkarak, yetkisizlik itirazı ve tahliye talebinde bulunacağını ifade etti.

AVUKATI AZARLADI
Mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, bunun üzerine "Size söz vermedim, oturun yerinize" diyerek Ersan Şen'i uyardı. Herhangi bir talep almayacağını, haftaya duruşmanın devam edeceğini belirten Ekinci, "Konu bütünlüğünün bozulmaması amacıyla ilk olarak Olgun Peker ve ona bağlantılı olan kişilerin savunmasını alacağız. Daha sonra ise Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların savunmasına geçeceğiz" açıklamasını yaptı.

3-5 AY GİBİ ERTELEMELER YOK
Tahliye taleplerinin ise haftaya cuma günü alınacağını aktaran başkan Ekinci, "Görevsizlik ve yetkisizlik taleplerini pazartesi günü alacağız. Aralıksız duruşma yapmaya çalışacağız. Duruşmaya ara vermeyeceğiz. Aradan kastımız bizim mahkemelerde ara 3-5 ay ertelenmesi anlamına gelir. Biz cumartesi-pazar ara vermek durumundayız. Önümüzdeki hafta Çağlayan'da duruşmalara devam edeceğiz. Pazartesi günkü celsede avukatların yetkisizliğe ilişkin taleplerini alacağız. Cuma günü öğleden sonra ise tahliye taleplerini alacağız.

İLK SÖZ OLGUN PEKER'E VERİLECEK
Mart ayında Oda TV davasının duruşması var. Onun dışında yine bu davaya devam edeceğiz. Yine nisan ayında da 2 hafta boyunca bu duruşmayı göreceğiz. Savunma bütünlüğünün bozulmaması için önce Olgun Peker'den savunmasını alacağız. İddianamede Peker grubu adı altında toplanan sanıkların ifadesini alacağız. O grup tamamlandıktan sonra Aziz Yıldırım grubunun savunmalarını alacağız" diye konuştu.

TALEBİN KISASI MI OLUR EFENDİM!
Ekinci, daha sonra avukat Ersan Şen'e yönelerek, "Şimdi buyrun talebiniz nedir?" diye sordu. Şen ise "8 aydır devam eden bir tutukluluk söz konusu. Sizin her duruşmada biz talepte bulunmasak bile resen tutukluluğa ilişkin değerlendirme yapıp, bu konuda kararınızı açıklamanız gerekir. Tabii yine yetkisizlik itirazlarımız olacak" dedi. Başkan Ekinci de bunun üzerine Şen'e "Talebinizi kısa tutunuz" dedi. Şen de "Talebin kısası mı olur" diye itirazda bulununca Ekinci, "Talebiniz anlaşılmıştır yerinize oturun" cevabını verdi.

LEKEYİ ÜZERİMİZE BULAŞTIRMA ÇABASI
"Beşiktaş-Trabzon ve G.Saray-Trabzon maçları da incelensin" diyen Aziz Yıldırım'a Beşiktaş ve G.Saray'dan yanıt geldi. Keçeli, "Mağduriyetten öyle konuşuyor" derken, Aysal daha sertti: Lekeyi sakın bize bulaştırmaya çalışmasınlar!

Aziz Yıldırım'ın önceki gün yaptığı, "Geçen sezon oynanan Beşiktaş-Trabzonspor ve Galatasaray-
Trabzonspor maçları da sorgulansın" şeklindeki açıklama, her iki kulüpte de tepkiyle karşılandı.
Beşiktaş İkinci Başkanı Metin Keçeli, Aziz Yıldırım'ın geçen sezon oynanan Beşiktaş-Trabzonspor karşılaşmasına yönelik sözlerinin, içerisinde bulunduğu asabi ortamdan kaynaklandığını söyledi.
Keçeli, A Haber'e yaptığı açıklamada, "Aziz Yıldırım'ı kişisel anlamda severim. Mağduriyeti olduğunu biliyorum ama bu koşullarda başka yerlere göndermede bulunmasını anlamadım" dedi. Geçen sezon Trabzonspor'la yaptıkları söz konusu maçı kazanmaları halinde lig dördüncüsü olarak Avrupa'ya gitmelerinin garanti olacağının altını çizen Keçeli, şöyle devam etti: "Maçın tansiyonu çok yüksekti.
Saha içerisinde ve dışında kavgalar çıktı. Tribünde kavga çıktı, tartışmalar oldu. Değişik bir şey söylemek istemiyorum. Kendisine Allah kolaylık versin, umarım en kısa sürede aramıza döner." Galatasaray'ın tepkisi ise daha sertti. Başkan Ünal Aysal, "Aziz başkan 'Galatasaray-Trabzonspor maçına da bakılması lazım' diyor. Ben de sadece 'bakılsın o zaman' diyorum. Kimse kendi üzerindeki lekeyi başkasına bulaştırarak kendini temizleyemez. Elinizde bir kanıtınız olması lazım" şeklinde konuştu.

HEMEN DE YAZMIŞSINIZ!
Davanın tutuklu sanıklarından Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, önceki gün söylediği "Ben şike yapacak kadar o.ç.." şeklindeki sözlerinin basında yer almasına içerledi. Otyakmaz, "Kızgınlıkla ağzımızdan bir küfür çıktı, siz de hemen yazmışsınız. Biraz ayıp oldu" diyerek basın mensuplarına serzenişte bulundu.

TAHLİYE EDİLMELİLER
Ekşioğlu'nun avukatı Prof. Dr. Ersan Şen, "Tutukluluk tedbirine gerek kalmadı. Biz isteyelim ya da istemeyelim, mahkeme talep olmadan da tahliye kararı verebilir" dedi

Şike davasında tutuklu yargılanan Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Prof. Dr.
Ersan Şen, dünkü son duruşmanın ardından açıklamalar yaptı. Tutuklu sanıkların tahliye edilmeleri gerektiğini savunan Şen, "Aslında biz isteyelim ya da istemeyelim, mahkemenin bunu sürekli olarak, resen göz önünde tutması gerekir. Yani mahkeme, talep olmadan da tahliye kararı verebilir. Tutukluluğu, yargılamayla karıştırmayalım. Tutuklu yargılanan bir insan mahkeme sonunda serbest kalacağı gibi, tutuksuz yargılanan bir insan da mahkeme sonunda tutuklanabilir. Bir insanın serbest bırakılması yargılamanın bittiği anlamına gelmez" dedi. Şen, CMUK'un 104. ve 105. maddeleri ile 108. Maddesi'nin 1. Fıkrası'nda bu konuda açık hükümler bulunduğunu sözlerine eklerken, "Gelişmiş ülkelerde bu böyle yapılıyor ya da yargılama süreci çok kısa bir sürede tamamlanıyor" diye konuştu.BİZE ULAŞIN