Çağlayan'da Cuma randevusu

Şike davası 1 ay aradan sonra Çağlayan'da yeniden başladı. Yıldırım, Cuma günü tahliye olasılığı için taraftarı çağırdı.

Fenerbahçe Haberleri Giriş Tarihi: 26 Mart 2012 Pazartesi 23:12 Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2012 Salı 01:11

Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Spor Kulübü Başkanı 'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 9. duruşması dün yeniden görülmeye başlandı.
Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise bir önceki celse tahliye edilen Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan, Coşkun Çalık'ın yanı sıra savunmalarını yapmak üzere Göksel Gümüşdağ, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Korcan Çelikay, Erkan Korkmaz, Sercan Yıldırım, Ahmet Ateş, Ümit Aydın ve Samet Güzel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

KORKMAZ HATIRLAMADI
Davada ilk olarak tutuksuz sanıklardan Erkan Korkmaz, tutuklu sanık Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Ekşioğlu ile yaptığı Gençlerbirliği-Trabzon maçında Trabzon'un teşvik primi vereceği iddialarını içeren görüşmelerin, içeriğini hatırlamadığını söyledi. Bunun üzerine tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu söz alarak, "Trabzon'un Gençlerbirliği'ne teşvik primi verip vermediği konusunda bilgi almak amacıyla Doğan Ercan ile konuştum. Kendisi gerek olmadığını söyledi. Serdar Kulbilge bizim eski futbolcumuz. Takıma teşvik verilip verilmediğini öğrenebilmek amacıyla konuştum. Böyle bir endişemiz vardı" dedi.
Mahkeme başkanı, konuşmada geçen sarı kart görme konusunu sorunca ise Ekşioğlu, "Biz onun oynamasını istiyorduk. Çünkü onun öyle bir şey yapmayacağını biliyorduk" diye yanıt verdi.

YILDIRIM ARAYA GİRDİ
Aziz Yıldırım, ifadelere ilişkin söz almak istedi. "Arkadaşlar heyecanlılar. Buraya ilk defa çıkıyorlar. Doğru bildiklerini yanlış anlatabiliyorlar" diyen Yıldırım, "Doğan Ercan'ın Serdar Kulbilge ile teşvik primi yapılıp yapılmadığı konusunda bir görüşmesi yok. Biz Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'a teşvik primi girişimi duyumu aldığımızı yazılı olarak bildirdik. Bunu daha sonra mahkemeye sunacağız" şeklinde konuştu.
Herkes namuslu... Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı , "Teşvik primi önleme merkezi mi kurdunuz?" diye sorunca Yıldırım, "Kurduk, bunu iddia makamı söylüyor. Bu olaylar olduğundan beri herkes namuslu oldu, bir tek namussuz biziz. İsim vereceğim olmuyor. Bir köşe yazarı 'bu sene lig temiz' diyor ama 12 Kasım'daki yazısında ise herkesi suçluyor" dedi.

TAHLİYE ÇIKABİLİR
30 gün aradan sonra Çağlayan'da başlayan duruşmanın ikinci bölümünde Sezer Öztürk gibi tutuksuz yargılanan kişiler de savunma verecek. Aziz Yıldırım sözlü savunmasını perşembe günü yapacak. Cuma günü ise bazı kararlar verilecek. Yıldırım'ın cuma günü tutuksuz yargılanma ihtimalinin olması sarı-lacivertli taraftarı cuma günü Çağlayan'a akın ettirecek. Başkan Aziz Yıldırım'ın duruşma başlarken, "Geçen sefer taraftarın Silivri'ye gelmesi beni çok duygulandırmıştı. Şimdi de seslerini duyuyorum. Cuma günü taraftarı bir kez daha Çağlayan'a bekliyorum" dediği belirtildi.

TUTUKLU SANIKLAR: Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Hakan Karaahmet, Abdullah Eker, Abdullah Karakuz, Abdurrahman Yakut, Ahmet Çelebi, Ali Kıratlı, Haldun Şenman, Sami Dinç, Selim Kımıl, Talat Emre Koçak, Tamer Yelkovan ve Bülent İşcan.

SADECE HATALI BİR GOL YEDİM
Sivasspor'un kalecisi Korcan Çelikay, "Hatalı gol yedim ve karşınıza geldim. Şike iğrenç bir kelime.
Alakam yok. O pozisyonda elim topa gitmedi. Bir hafta önce o golü yeseydim kaleci hatası olacaktı. Bir hafta sonra şike deniyor" dedi. Mahkeme üye hakiminin, ''Fenerbahçe-Sivasspor maçındaki ilk golde sanki elin gitmiyormuş gibi gözüküyor. Bir kastın var mı'' sorusuna salondaki izleyicilerin tepki göstermesi üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Ekinci, ''Mahkeme bunu soracak. Sanık 'Var veya yok' diyecek'' ifadesini kullandı. Korcan Çelikay da bunun üzerine ''Kasıtlı bir şey yapmadım. İlk golde hata yok, 2. golde yüzde yüz benim hatam vardır. Benzerini Volkan Demirel de yedi ama şampiyon onlar oldu, o konuşulmadı. Benimki konuşuldu'' ifadesini kullandı.

MAHKEMEDEN SIVIŞMAYIN
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmaya verilen aralarda tutuksuz sanıkların salondan izinsiz ayrılmalarına dikkat çekerek, "Duruşmadan izinsiz ayrılmak, duruşmadan sıvışmaktır. Bunu kabul edemeyiz. İzin isteyerek çıkabilirsiniz" diye uyarı yaptı.

KUPAYA İZİN VERİLMEDİ
Başkan Mehmet Ekinci, Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı'nın önceki gün kazandığı Avrupa Kupası'nın mahkemeye getirilmesine izin vermedi. Başkan Ekinci bunun istenmeyen sonuçlarının olabileceğini söyledi. Hakim, sanıkların taleplerinin 30 Mart Cuma günü alınacağını açıkladı.

ŞİKE İÇİN ARABA ALSAK KREDİ NİYE?
Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay'ın ağabeyi İlhan Çelikay, "Şike için araba alsak niye krediye başvuralım, indirim niye isteyelim" diye savunma yaptı. Tutuksuz sanıklar Hasan Çetinkaya, Serkan Acar, Doğan Ercan da suçlamaları kabul etmedi. Samet Güzel, Vederson ile eski alacaklarını konuştuğunu söyledi.

SELAM GÖTÜRÜP GETİRMEK İŞİM
Tutuksuz sanık Ercan Korkmaz, Sedat Peker'in yasal varisi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Onun ilettiği selamları ve kendisine gelen selamları iletirim. Selam getirip götürme dışında faaliyetim olmamıştır. Olgun Peker ile tanışırım kendisinden borç para aldım sonra verdim."

BİZE ULAŞIN