Futbolda topa kafayla vurmak yasaklandı! - Son dakika Futbol haberleri - Fotomaç
14 Aralık 2019, Cumartesi

Topa kafayla vurmak yasaklandı

Topa kafayla vurmak yasaklandı

İskoçya'da yapılan bir araştırma futbolun kurallarını değiştirebilir. Araştırmalara göre eski futbolcularda bazı beyin hastalıklarının görülme riski büyük bir oranda artıyor. İskoç yetkililer küçük çocukların antrenmanlarda toplara kafayla vurmasını yasakladı. 'nın konuyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçları ise önümüzdeki sene açıklanacak.

Glasgow Üniversitesinde ocak 2018'de başlayan bilimsel araştırmada, 7676'sını eski futbolcuların oluşturduğu toplam 30 bin denek bazı testlere tabi tutuldu. Araştırmalara göre futbolcuların alzheimer'a yakalanma şansının 5 kat, parkinson'a yakalanma riskinin diğer deneklere oranla 2 kat daha fazla ortaya çıktı.

Araştırmanın sonuçlarının açıklanmasının ardından, İskoç otoriteleri de harekete geçti. İskoçya'da 11 yaş altı futbol oynayan çocukların antrenmanlarda toplara kafayla vurması yasaklandı. Bu uygulama Avrupa için bir ilk ancak bu gerekçeyle 4 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nde de küçükler için topa kafayla vurma yasağı getirilmişti.

'da geçtiğimiz aylarda konuyla ilişkin Avrupa genelinde bir araştırma başlattı. Bu araştırmanın sonuçları da önümüzdeki yıl mayıs ayında açıklanacak.

  1. 22.11.2019
  2. Güncelleme: 22.11.2019 16:16

Topa kafayla vurmak yasaklandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
FOTOMAÇ GÜNDEM
Sitene Ekle
BİZE ULAŞIN