10 Mayıs 2019 | Cuma

Kim kazanacak?

Galatasaray şampiyonluğa gidiyor... Tuhaftır Galatasaray ne zaman karışsa ya Avrupa'da başarılı oluyor ya da Türkiye'de... Galatasaray'ı tahrik ettikleri zaman da (mesela o meşhur yılın teknik adamları, yılın futbolcuları seçilmesi olayı) Fatih Terim bunlardan faydalanıp takımını ateşliyor.
Bir spor adamı olarak Galatasaray'da olanları karşıdan seyrediyorum. İçlerinde samimi olduğum arkadaşlarım da var. Onlarla da konuşuyorum. Şu sonuçlara ve yorumlara varıyorum;
Faruk Süren diyor ki: "Başkan beni tehdit etti." Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz diyor ki:
"Hayır etmedim." Peki, çok kısa ikisinin birbirine söylediklerini yazalım:
Faruk Süren diyor ki tam kongre günü; "Çık kürsüye seçim kararı al, seni ibra edelim." Yani bu şu demektir, seçim kararı almazsan seni ibra etmeyeceğiz... Galatasaray Başkanı da Faruk Süren'in suratına ters ters bakıyor, ağzını açmadan yürüyüp gidiyor.
Şimdi kamuoyuna soruyorum; karşıdan baktığınızda tehdit eden Süren mi Cengiz mi? Burada çok net bir şekilde Faruk Süren tehdit ediyor.
Mustafa Cengiz yönetimi seçilmeden evvel Faruk Süren, İnan Kıraç, Duygun Yarsuvat isimleri içeriden aldığım haberlere göre, "Mustafa Cengiz'i getirelim gelecek kongrede de götürürüz" diyorlar.
Fakat Cengiz yönetimi hem UEFA hem de parada çok iyi işler yapınca bu sefer de kongredeki etkili isimler taca çıkıyorlar.
Ama bakın Galatasaray'ın tüzüğünde çok enteresan bir şekilde hemen hemen hiçbir yerde olmayan bir olay var; Mali İbra, İdari İbra...
Mali açıdan Mustafa Cengiz yönetimine hiçbir şey yapamıyorlar.
Adam başarılı ve namuslu. Nitekim ibra ediyorlar. Yani diyorlar ki;
"Sen Galatasaray'ın parasını pulunu yemedin iyi işler yaptın aferin." Amma velakin ikinci kısma geliyoruz.
İdari ibranın açıklaması şudur; en açık şekilde izah ediyorum:
"Sen bizim etkili olan grubun dediklerini yapmazsan biz seni yollarız." Nitekim 48 konuşmacı ilerleyen saatlerde al takke ver külah Cengiz'i ibra etmiyorlar. O sıra futbol takımı da biraz sallanıyor.
Nasılsa diyorlar futbol takımının da gidişatı iyi değil, biz Fatih Terim'e de biraz çiçek atarız, seyirciye de biraz çiçek atarız Mustafa Cengiz'i götürürüz.
Daha da enteresanı Mustafa Cengiz yönetimi idari olarak ibra edilmedikten sonra futbolcuların paralarını ödeyerek göreve devam ediyor.
Ben bu pozisyonda olsam ne haliniz varsa görün derim. Cengiz ve ekibi bunu yapsa şu an Galatasaray hem takım hem de kulüp olarak hangi pozisyonda olurdu?
Ama şu anda takım şampiyon olmuş değil. Eğer olursa eğer Türkiye Kupası'nı da kazanırsa gelecek paralar Galatasaray'daki bazı isimleri ve akrabaları iştahlandırır.
Şu anda film hala vizyonda... Beşiktaşlısı da Fenerbahçelisi de Trabzonsporlusu da herkes bu filmi keyifle izliyorlar. Hatta şunu da diyorlardır;
"Yiyin lan birbirinizi..." Bakalım filmin sonu nasıl bitecek. Bir Anadolu çocuğu mu kazanacak yoksa monşerler grubu mu?

TFF, HAKEM LİSTESİNİ GÖRMEK Mİ İSTİYOR?
MHK bu sene ki Süper Lig'de görev alan listeyi seneye artıracakmış.
Kötü bir karar değil. Hiç olmazsa alternatifleri çoğalır.
Giden komiteye sallıyorlardı kendi yaptıkları hatalar gidenlerin hatalarından daha felaket oldu.
Yalnız bir şey duyuyorum çok da merak ediyorum bu ne zaman nasıl uygulanacak.
Şu anki komite başkanı Sabri Çelik, Muhittin Başat ve Mustafa Çulcu TFF ile sözleşme yapmak istiyorlarmış. Bu sözleşmeyi yaptığınız zaman bunun tazminatı da olacak. Merkez Hakem Komitesi zaten istifa etmeden görevden alınamıyor. Yusuf Namoğlu görevden alınmadı istifa etti. Acaba neden etti onu da sormak lazım.
Acaba!
TFF'deki bazı isimler haftanın hakemleri açıklanmadan listeyi görmek mi istiyorlardı? Veya başka sıkıntılar mı vardı.

PALABIYIK'A VERİLEN GÜZEL DEĞİL Mİ
Bu gelen grubun TFF'deki bazı kişi ve kişiler tarafından davranış biçimi nasıl acaba? Daha da önemlisi Haziran'da kongre var.
Yeni Federasyon seçilecek. Beyler bırakın bu işleri yeni Federasyon yapsın.
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Hakemleri cezalandırıyoruz diyorlardı Fenerbahçe-Galatasaray maçını yöneten Ali Palabıyık'a 4 hafta sonra maç verilmiş. Ne güzel ceza değil mi?
Bu şu demektir. Bazı keçiler bazı uygulamaları yaptıklarında az cezalandırılırlar, bazıları yaptıklarında çok cezalandırılırlar. Bu cezalar da adil olmalı. Ama nerede?
Hakem sahadaki cezalandırmaları doğru yapmıyor. Peki, bu komiteler kimlerden kuruluyor, eski hakemlerden.
Yani sahada bunları yapamayanlardan.
Sahada da adalet doğru değil maalesef üst taraflarda da doğru değil. Bunu düzeltecek makam TFF o da ortada yok.
Yenisi ne yapar göreceğiz.

KOZAK DİNAMİT Mİ DÖŞEDİ?
Hayri Kozak Galatasaray Divan'da bir konuşma yapıyor... Hepimizin bir siyasi görüşü vardır. Ama bunu sivil toplum örgütleri olan kulüplerde özellikle yöneticilerin ve kongre üyelerinin kullanması son derece sakıncalıdır. Hayri Kozak bu konuşmayı içinden gelerek tesadüfen mi yaptı yoksa başarılı giden Galatasaray takımının yollarına dinamit mi döşemeye kalktı. Sizce hangisi?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
} SON DAKİKA
Anasayfa Anasayfa Beşiktaş Beşiktaş Fenerbahçe Fenerbahçe Galatasaray Galatasaray Trabzonspor Trabzonspor