Son dakika corona virüsü haberleri: O rapor ortaya çıktı! İşte ülkemizdeki corona virüsünün genetik yapısı - Son dakika Aktüel haberleri, fotoğrafları - Fotomaç
05 Temmuz 2020, Pazar

Son dakika corona virüsü haberleri: O rapor ortaya çıktı! İşte ülkemizdeki corona virüsünün genetik yapısı

Son dakika corona virüsü gelişmeleri yaşanmaya devam ederken ülkemizde alınan önlemler sonrası, vaka ve ölüm sayılarında ciddi oranda düşüşler yaşanmıştı. Bilim insanlarının virüs tedavisi için çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Türkiye'de görülen corona virüsünün genetik yapısının incelendiği raporda ilginç tespitler ortaya çıktı. İşte o rapor ve corona virüsü hakkında yaşanan son dakika gelişmesi...

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 Danışma ve İzleme Kurulu, Kovid-19 pandemisine yönelik hazırlanan iki aylık değerlendirme raporunu kamuoyuna duyurdu.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Raporda, Türkiye'de görülen virüsün genetik yapısının incelenmesi sonucu Kovid-19'un ağırlıklı olarak Suudi Arabistan ve İran kökenli olduğu vurgulandı.

144 sayfalık raporda ise, Türkiye'nin, milyon kişi başına günlük doğrulanmış ölüm sayısı bakımından ilk 30 günde İran ile benzerlik gösterdiği, daha sonra günlük ölüm sayısının İran'dan düşük seyrettiği, Bulgaristan ve Yunanistan'da ise günlük doğrulanmış ölüm sayısının Türkiye'den düşük olduğu bilgileri dikkat çekti.

23 Mart ile 10 Mayıs tarihleri arasında TTB tarafından bizzat tespit edilen Kovid-19 tanısı almış sağlık çalışanı sayısını 902 olduğu, bu kişilerin yüzde 77.8'inin hastanelerde, yüzde 18.2'sinin Aile Sağlık Merkezleri ve diğer birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalıştığının tespit edildiği dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

Kovid-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının büyük bölümünü ise iç hastalıkları ve alt dallarında çalışanlar ile acil servis ve göğüs hastalıkları kliğini çalışanları oluşturuyor. Rapora göre Kovid-19 tanısı konan hekimlerin yüzde 58.8'i erkek.

DİĞER GALERİLER
    SON DAKİKA