'dan son dakika corona virüsü açıklaması! Turnuvalar...

Son dakika haberine göre Uluslararası Federasyonu () Başkanı ve , basketbol takviminde corona virüsü pandemisinden kaynaklanan aksamalar hakkında bir yazı yayımladı. Niang ve Zagklis ortak yaptığı açıklamada, ertelenen FIBA organizasyonları ile ilgili önümüzdeki haftalarda bir karara varacaklarını ifade etti.

Basketbol Haberleri Giriş Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi 19:23

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü, birçok spor branşını olduğu gibi basketbolu da olumsuz etkiledi. Bu bağlamda Başkanı ve , , Şampiyonlar Ligi Amerika ve gibi organizasyonlar da dahil olmak üzere diğer karşılaşmaların da geleceğine yönelik bir mesaj kaleme aldı.

Niang ve Zagklis'in ortak yazısında şu ifadelere yer verildi:

Corona virüsü salgınının 12 Mart'ta bir pandemi olduğu belli olduğunda, FIBA, turnuvalarının genel olarak askıya alındığını duyuran ilk uluslararası federasyon oldu.

Bu turnuvaların birçoğu hala tamamlanacak ve bu bizim amacımız olmaya devam edecek, ancak bu sadece koşullar izin verdiği takdirde gerçekleşecek. Oyuncularımızdan, kendi çocuklarımızı göndermeyeceğimiz hiçbir yere gitmelerini istemeyeceğiz.

Aynı zamanda, paydaşlarımızı bir belirsizlik durumunda bırakmak istemiyoruz. Hepiniz sorularınızın cevaplanmasını hak ediyorsunuz. Bu nedenle, iptalin ilkelerimize uygun tek seçenek olduğu belli olduğunda, bunu en kısa zamanda konuştuk.

FIBA müsabakaları şu anda askıya alınmış olsa da, bu gelecekteki FIBA müsabakalarına yönelik hazırlıkların durduğu anlamına gelmiyor. Turnuvaların ev sahibi olan ülkelerin federasyonları ile sürekli iletişim halindeyiz ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kamu yetkilileri ve FIBA Tıp Komisyonu rehberliğinde, durumu günlük olarak takibe devam edeceğiz.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA TURNUVALARLA İLGİLİ KARAR VERİLECEK"

Önümüzdeki haftalarda, ilgili liglere ve kulüplere danıştıktan sonra, Basketbol Şampiyonlar Ligi, Basketbol Şampiyonlar Ligi Amerika ve Basketbol Afrika Ligi ile ilgili bir karar verilecek. Aynı durum, alt bölge düzeyinde askıya alınan uluslararası turnuvalarımız için de geçerlidir.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları açısından, Uluslararası Olimpiyat Komitesi () iptalin gündemde olmadığını açıkça belirtti. IOC İcra Kurulu, erteleme olasılığı konusunda ise uluslararası federasyonlar ve diğer paydaşlarla dört hafta sürecek bir istişare aşamasının başlayacağını duyurdu. FIBA bu süreçte aktif olarak yer almaktadır. Eleme turnuvaları sadece kadın basketbolunda tamamlandığından ve en az 6 tane Olimpiyat Eleme Turnuvası'nın (3x3 basketbol için iki ve erkek basketbol için dört) henüz oynanmamış olmasından dolayı, bazı cevapların hızlıca verilmesine ihtiyaç duyulduğunu anlıyoruz. FIBA'nın bu konuda alacağı herhangi bir kararda; oyuncularımız, antrenörlerimiz ve yetkililerimiz için güvenli katılım koşullarının sağlanması şarttır.

Tabii ki, bu hızla değişen manzaradaki gelişmeleri takip edeceğiz ve sizi gelişmelerden haberdar edeceğiz. Basketbol maçları geri gelecek ve basketbol topluluğu bu durumdan daha güçlü bir şekilde çıkacak. Ancak şimdilik; kendinizi, ailenizi ve toplumu güvende tutmak için elinizden gelen her şeyi yapın."

BİZE ULAŞIN