Serkan Üğdüler Üsküp'te başpehlivan – Fotomaç – 16 Eylül 2018
24 Nisan 2019, Çarşamba

Üsküp'te başpehlivan

Serkan Üğdüler Üsküp'te başpehlivan

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Gelenek devam ediyor" temasıyla düzenlenen turnuvasında 'den başpehlivanlığı elde etti.

Makedonya finansal destek sağladığı turnuva, Üsküp'e bağlı Studeniçan Belediyesi ve Studeniçan Güreş Kulübü tarafından düzenlendi.

Studeniçan köyündeki turnuvaya, ile farklı ülkelerden yaklaşık 200 güreşçi katıldı.

Etkinliğe Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Başkanı Azem Sadiki'nin yanı sıra spor, kültür ve siyaset dünyasından birçok kişi ve sporsever katıldı.

Turnuvanın finalinde, Türkiye'den Üğdüler ile ev sahibi ülkeden Orhan İmeri karşı karşıya geldi. Uzun süren mücadelenin ardından Üğdüler, rakibini yenerek turnuvanın başpehlivanı oldu. Turnuvada üçüncülüğü Makedonyalı güreşçi Samir İbrahimi elde etti.

Makedonya Başbakanı Zaev, burada yaptığı konuşmada, geleneğinin ülkenin zenginliklerinden biri olduğunu ifade ederek, bunu, Avrupa Birliği'ne () de taşıyacaklarını belirtti.

Ülkesini Avrupa'da temsil eden böyle geleneklerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Zaev, "Avrupa'da gittiğimiz her yerde kendimizi, sahip olduğumuz bu kültürel miras ve spor geleneğiyle tanıtmamız ve Avrupa'nın tüm gelişmiş ve demokratik ülkeleri ile omuz omuza olmamız için biz vatandaşların önünde ciddi bir karar ve kaçırılmaması gereken bir şans mevcut." şeklinde konuştu.

Makedonya'da gençlerin, atalarından gelen bu geleneğe sahip çıkmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Zaev, geleneği gelecek nesillere aktarmanın kendileri için bir görev olduğunu kaydetti.

Studeniçan Belediye Başkanı Sadiki de güreşin bu bölgelerde asırlık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyerek, "Kültür ve spor yoluyla sadece geleneklerimiz korunmuyor, aynı zamanda ülkemizi dünya çapında da tanıtıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya ve arasındaki isim sorununu çözen anlaşmaya ilişkin 30 Eylül'de düzenlenecek referanduma da değinen Sadiki, bunu, ülkenin ve AB üyeliği için tarihi bir şans olarak niteleyerek, bu sayede kültürel değerlerin daha kolay dünyaya tanıtılabileceğini vurguladı.

Yöresel yiyeceklerin ikram edildiği turnuvada, halk oyunları gösterileri yapıldı.

  1. 16.09.2018

Serkan Üğdüler Üsküp'te başpehlivan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN