İşte corona virüsü böyle yayılıyor! Şok görüntü... - Son dakika Aktüel haberleri, fotoğrafları - Fotomaç
03 Haziran 2020, Çarşamba

İşte corona virüsü böyle yayılıyor! Şok görüntü...

Milyonlar insana bulaşarak, binlerce insanın ölümüne neden olan corona virüsü salgını için bilim insanları çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Virüsten korunmak için birçok yöntem tavsiye eden bilim insanları bu kez de daha iyi anlaşılması için virüsün yayılımını 3D olarak modelledi ve detaylar paylaştı. İşte Finlandiyalı bilim insanlarının o çalışmasından detaylar...

Finlandiya'nın Espoo kentinde bulunan Aalto Üniversitesi bilim insanları, koronavirüsün süpermarketlerde nasıl bulaştığını anlatan bilgisayar simülasyonu hazırladı.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Bir koronavirüs hastasının süpermarkette hapşırmasından sonra mikrodamlacıkların dakikalar boyunca havada asılı kaldığı gözlemlenirken, 3 metrekarelik alana yayıldığı tespit edildi.

Simülasyonda, süpermarket reyonunda hapşıran hasta kişiden yayılan mikrodamlacıklarla dolu bulutun, hasta kişinin bulunduğu yerden ayrıldıktan sonra bile havada asılı kalmaya devam ettiği gözlemlendi.

EN İYİ KORUNMA YÖNTEMİ EVDE KALMAK
Aalto Üniversitesi'nden Profesör Ville Vuorinen, kapalı olan kalabalık alanlarda mümkün oldukça kısa süre kalınmasını tavsiye etti.

Üniversite yayınladığı görüntüyle birlikte yaptığı açıklamada, koronavirüsü taşıyan aerosol parçacıklarının havada düşünüldüğünden daha uzun süre kaldığını ifade etti. Kalabalık kamusal kapalı alanlardan kaçınılması tavsiye edildi.

DİĞER GALERİLER
    SON DAKİKA