En iyisi biziz – Fotomaç – 27 Mart 2013 ;
HEPSİ
  17 Aralık 2017, Pazar
  En iyisi biziz

  "Olimpiyatların yapılması için gerekli şartları en ideal, en mükemmel şekilde karşılayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İstanbul gönüllere, kültürlere, barışa ve dayanışmaya da köprü olacaktır"

  , Esma Sultan Yalısı'nda, Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu üyeleri onuruna yemek verdi. Basına kapalı yemekte konuşan Erdoğan, İstanbul gibi, binlerce yıla sari geçmişi olan, renkli, canlı bir şehri birkaç gün içinde anlama ve tanımanın son derece zor olduğunu ancak İstanbul'da bir an bulunmanın, İstanbul'un bir semtini dahi temaşa etmenin, İstanbul'un tarih ve bugün kokan havasını teneffüs etmenin farklı bir tecrübe olduğunu komite üyelerinin de hissettiğini tahmin ettiğini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti: "İstanbul'a, kıtalar, medeniyetler, kültürler arasında bir köprü dediğimizde, aslında işte bunu kastediyoruz. İstanbul, gelinip geçilen bir köprü değil, ziyaretçilerini ve sakinlerini derinden etkileyen, onlardan aldığından çok, onlara bir şeyler katan, güzelleştikçe güzelleştiren bir hazinedir. İstanbul, bizatihi, hoşgörünün, karşılıklı sevginin ve birlikte yaşama kültürünün inşa ettiği bir şehirdir. İstanbul'un temelinde, özünde, ruhunda renklilik ve bu renkliliğin ahengi vardır. İstanbul, olimpiyatların sembolü olan, birbirine geçmiş o 5 halkanın tam anlamıyla müşahhas hale geldiği, anlam kazandığı bir şehirdir. 3 kıta, yani Asya, Avrupa ve Afrika İstanbul'da kesişirken, Amerika'nın da Avustralya'nın da bu şehirde izleri, sesleri, tatları vardır. İstanbul'da yapılacak olimpiyatların, sporun bu evrensel dilinin çok ötesinde mesajları olacağını özellikle hatırlatmak isterim.'' İstanbul'un, vereceği mesajlar çok geniş kitlelere, hem de kitlelerin tam kalbine ulaşacak bir şehir olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İstanbul, sporun barış diline kendisini katacak, sporu barış ile özdeşleşmiş şekilde dünyaya sunacak belki de en ideal şehirdir. İstanbul, hiç tahmin etmediğiniz kadar geniş bir coğrafyanın ve çok sayıda halkın ortak dilidir. İstanbul'dan verilecek her mesaj, eşit derecede, hem Kabil'in, hem Paris'in, hem Kudüs'ün, hem Rio'nun, aynı anda hem Sidney'in, hem New York'un sokaklarına ulaşabilecektir" diye konuştu.

  TÜM DÜNYAYA MESAJDIR
  Erdoğan, komite üyelerinden, "İstanbul'da yapılacak etkinliklerin, sadece birkaç ülkeye değil, sadece belli bölgelere, belli inanç gruplarına değil, tüm dünyaya en etkili barış, dayanışma, hoşgörü mesajları ileteceğinden'' emin olmalarını istedi. 2023 yılı için son derece iddialı, büyük ama ulaşılabilir hedefler belirlediklerini ve bu hedeflere ulaşmak için şimdiden girişimlerini başlattıklarını kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Olimpiyatların yapılması için gerekli şartları en ideal, en mükemmel şekilde karşılayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 2020 İstanbul Olimpiyatları, dünyamızın barış ve dayanışma mesajlarına çok daha ihtiyaç duyduğu bir ortamda, dünyanın barış şehrinden insanlığa ilham verecektir. Özetle sadece olimpiyatlara en güzel şekilde ev sahipliği yapma mesajı vermiyoruz. Bunun yanında tüm dünyaya, insanlığa, hoşgörü mesajının, barış ve dayanışma mesajının en güçlüsünü, en etkilisini iletme vaadini de veriyoruz. İstanbul 2020, spora ve sporculara köprü olacağı kadar, inanınız, gönüllere, kültürlere, barışa ve dayanışmaya da köprü olacaktır.''

  40 BİN ODANIN ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ
  İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Konaklama Sorumlusu Feza Solaklar, İstanbul'un, Londra ve Paris'ten sonra Avrupa'nın 3. en çok ziyaret edilen şehri olduğunu söyledi. Solaklar, olimpiyat adayı kentlerden 40 bin oda garantisinin istendiğini, İstanbul'un bu sayının üzerine çıktığını vurguladı.

  BİLETLİ SEYİRCİLERE ULAŞIM BEDAVA
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, 2020 yılında İstanbul'un trafik yükünü yüzde 30 azaltmayı planladıklarını söyledi. Hacımustafaoğlu, olimpiyatlarda biletli bütün seyirciler için seyahatlerin ücretsiz olacağını belirtti.

  1. 27 Mart 2013, Çarşamba
  2. Güncelleme: 17:58

  En iyisi biziz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  BİZE ULAŞIN