Başlarına taş ne zaman düşecek! – Fotomaç – 20 Kasım 2014 ;
HEPSİ
  11 Aralık 2017, Pazartesi

  Başlarına taş ne zaman düşecek!

  Başlarına taş ne zaman düşecek!
  Süper Lig'de yer alan 17 kulüp, "Gerekirse soyunma odasını basarım" açıklaması nedeniyle 'ı kınama kararı aldı.
  Ama Yıldırım, daha sonra da aynı ifadeyi kullandı. Aziz Yıldırım'ın ilk defa bir lafı çok hoşuma gitti; "Başlarına taş düştü galiba" dedi. Ben de öyle düşündüm.
  Adamın söylediği lafa 15 gün sonra cevap verdiler ve onun arkasından Aziz Yıldırım'ın "Ben Fenerbahçe'nin hakkının yendiği her yeri basarım" lafına 'gık' diyemediler! Ne Göksel Gümüşdağ ne de !..
  Onun üstüne de Volkan olayını yaşadık işte...
  Bakalım, şimdi taş ne zaman düşecek!
  Geçen sefer 15 günde düşmüştü; şimdi taş, Yıldırım Demirören'in başına kaç günde düşecek çok merak ediyorum. 'nin acilen yepyeni, tertemiz, pırıl pırıl bir Federasyonu'na ihtiyacı var. Haziran kongresini dahi beklemeden... Ve de artık seçimlerde devlet memurları oy kullanmamalı... Bu Futbol Federasyonu evvelki Bakanı'nın tayin ettiği Federasyondur... Futbol Genel Kurulu'nun seçtiği değil. Özerk falan değil.
  Yeni Spor Bakanı yeni bir spor yasası çıkarması lazım ki bu federasyonlar gerçekten özerk kurumlara dönüşsün.
  Çünkü işin içine siyaset girdiği zaman zaten her türlü hesap giriyor. Spora her türlü hesap girmemeli... Spor spordur, sanat sanattır. Bunların siyasetle alâkası yok. Olmaması lazım.

  Kimi yetiştirdin?
  Terim, Almanya örneğini verip, 'devşirme oyuncular kazanabileceğimizi' söyledi. Bu, Türk futbolu için bir çözüm olabilir mi? Onu okurken güldüm. Yani ben hakikaten Fatih hocamı tanıyamıyorum.
  Alman Milli Takımı'ndaki futbolcuları saymış. O Cezayirli, öteki Polonyalı, öteki Türk. Ya bunların hepsi Almanya'da doğmuş, büyümüş çocuklar!
  Hocam, senin dediğine 'ırkçılık' derler ya! Dünyada kan esası üzerine bir adama artık... Böyle bir şey kaldı mı? Mesut Özil Alman; Türk asıllı bir Alman... 23 yaşına geldiği zaman 'Tercih et' demişler, 'Ben Almanım' demiş. Orada doğmuş, büyümüş zaten.
  Şimdi Mesut Özil ile ne bileyim, Messi'yi devşirmem aynı şey mi?
  Ya da Podolski ile ya da Khedira ile ya da Boateng ile... Almanya'da büyümüş adam!.. 5 ya da 7 yaşında oraya gelmiş. Alman ekolünün yarattığı adamlar bunlar... Alman makinesinin yarattığı adamlar bunlar... İnanamadım!
  Böyle bir örneği Fatih Terim gibi bir adam nasıl verir; "Biz de Almanya gibi devşirelim." Neyi devşirelim!
  Türkiye'de kimi yetiştirdin de kimi devşiriyorsun? Devşirme işte; Elvan Abeylegesse... Bizle hiçbir alakası yok.
  Etiyopya'dan getirmişsin.
  Elvan'ın en azından yükselişi Türkiye'de...
  Eh... Ama atlet olarak geldi Türkiye'ye zaten... Bunların hiçbirinin Almanya'ya gelişi futbolcu olarak değil. Etiyopya'da kum gibi atlet var. Şarık (Tara) ağabey dedi ki "Genç birini bulun getirin" dedi. Bulup getirdiler.
  Ondan sonra da ENKA'nın tesislerinde deyim yerindeyse doktora yaptı... Almanlar öyle değil. Anaokulundan bu yana adamlar Almanya'da...
  Ana dilleri Almanca... 'Devşirme' diyebilirsin, bu tezi savunabilirsin. Ama 'devşirme' diye saydığın isimler Almanya'da doğup büyümüş... O zaman işte ırkçılığa dönüyor iş!..
  1. 20 Kasım 2014, Perşembe
  2. Güncelleme: 09:57

  Başlarına taş ne zaman düşecek! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  BİZE ULAŞIN