Sow'u niye çıkardın

Yanal, şahsi oynayan Emenike'yi oyunda tuttu. Doğruyu yaptı. Peki Sow'a niye aynı hoşgörüyü göstermedi. Forvetin pozisyona girmesi önemlidir, gol kaçar

ERMAN TOROĞLU Fenerbahçe Haberleri Giriş Tarihi: 16 Mart 2014 Pazar 23:38 Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi 02:00
Futbolsever maça gidince veya TV'den seyrederken heyecan ister, gol ister, bol pozisyon ister. Dün gece hepsi vardı.
F.Bahçe fizik olarak iyi. Ama Erciyes, Hikmet Karaman geldikten sonra bayağı farklılaşmış.
Onlar da F.Bahçe'ye cevap verince ortaya güzel bir mücadele çıktı. Maçtan evvel "banko F.Bahçe" diyebilirdiniz. Ama 90 dakika bitiminde herkes öyle olmadığını gördü. Zaten futbolun güzelliği de burada.
Maç başlar başlamaz Erciyes yıldırım hızıyla iki gol pozisyonuna girdi. Sonrasında F.Bahçe dengeyi sağlıyor. Ama Erciyes'in gardını bir türlü düşüremiyor.
Bu dakikalarda Emenike çok şahsi. Ama Ersun Yanal onu oyunda tutarak doğrusunu yapıyor.

EMENİKE'YE KREDİ
Fakat dönüyoruz oyunun ikinci yarısında bu sefer Sow pozisyonlara giriyor. Onun girdiği pozisyonlar Emenike gibi değil. Kendisinin kullanması lazım. Kullanıyor ve kaçırıyor.
Ama Ersun, Sow'a tahammül edemiyor. Bence de yanlış yapıyor.
Ersun Yanal kendisini şöyle savunabilir: "Sow'u oyundan alıp orta sahaya takviye yaparak gelecek sürpriz bir Erciyes golüne önlem aldım. Yoksa Sow gol kaçırdığı için almadım."

SIRTINA ALIP GİDEBİLİR
Bir santrforun gol pozisyonuna girmesi önemli. Kaçırabilir.
Kaçırmaya da hakkı vardır. Ama ne kadar? Bu tartışılır. Erciyes'in yediği ilk gol defansın topu ıskalamasından.
Bu maçta Caner ile Gökhan istedikleri gibi oynayamadılar.
Hikmet hoca onların koridorlarını iyi kapattı.
Ama Emenike çok güçlü bir oyuncu. Neredeyse rakibini sırtına alacak öyle gidecek. O zaman da Fener ortaya yöneldi, Emenike ile Erciyes'i hırpalamaya başladı. İkinci devrenin yarısından sonra bu sefer Erciyes risk aldı. Mesela oyuna İbricic'i soktu. İbricic ofansta iyi, defansta zayıf. Nitekim F.Bahçe o dakikadan sonra gol pozisyonlarına girdi. Bu sefer de sahneye kaleci Gökhan çıktı.

GÖKHAN GÖNÜL'E KIRMIZI YOK MU?
Maçta pozisyonlar var. Mesela Gökhan'ın penaltı pozisyonu. Hakem hem hareketi hem iki futbolcunun vücut dilini çok yakından görebiliyor. Ve penaltıyı verebiliyor. Ondan sonrası biraz garibime gitti. Gökhan Gönül itiraz ediyor. O da olabilir. Gökhan işi uzatıyor bu sefer hakemin üzerindeki formayı çekiştiriyor, tırmalıyor. Dünyanın her yerinde kırmızı kart.
Şimdi siz 'de birine siyah birine beyaz uygularsanız o zaman kaos çıkar. Aynı hareketi Engin Baytar, 'a yaptığında doğru bir kararla oyundan atılmıştı. Sonrasında herhalde küfür etmişti ve hatırladığım kadarıyla 11 maç ceza almıştı.
O zaman Engin Baytar'a yazık olmadı mı? Veya Gökhan Gönül, üzerindeki formanın korkusundan dolayı mı atılmadı?

EY HAKEMLER KİN GÜTMEYİN
Siz böyle yönetimler gösterirseniz, futbolcular, yöneticiler, seyirciler sizin üzerinize oynarlar. Önce sempatik gelirsiniz, işi götürdüğünüzü zannedersiniz.
Siz akıllısınız ya. Ondan sonra sizi mendil gibi kullanır kullanır bir kenara atarlar.
Hiçbir halt olamazsınız. Ondan sonra da eve gider, gece yatağa girer, yastığa başınızı koyduğunuzda "ben bu oyuncuyu niye atamadım" diye düşünür durursunuz.
Uykunuz kaçar. Tırnaklarınızı kemirirsiniz.
Ama artık tren kalkmıştır.
Ey hakem kardeşlerim şunu sakın unutmayın. Sakın bu pozisyonun etkisinde kalıp ileride başka bir maçta bu futbolcuları kıstırıp atmayı kollamayın.
O yapacağınız başka bir büyük hata olur.
Kin gütmeyin. Ama kişiliğinizden, özellikle hakem kişiliğinizden ödün vermeyin.
Sen istediğin kadar iyi maç yönet.
Bir harekette çok şey kaybedersiniz.
Bakın penaltıydı, fauldü onlardan bahsetmiyorum bile. Benim bahsettiğim başka şeyler. İşte bunlar yüzündendir ki Türkiye'de hakemler zurnanın son deliği muamelesi görüyorlar.

OYUNCUYA CESARET VERME!
Bakınız Emre'nin Yasin'e yaptığı taban hareketi ile Mangane'nin Emre'ye girdiği çift ayak sarı mı olur, kırmızı mı olur? Emre sarıyı gördü. Mangane sarı da görmedi. Bakınız sarılar, kırmızılar bir yana hakem kişiliğinizi sahaya yansıtırsanız futbolcular bu hareketleri birbirlerine yapmaya cesaret edemezler. Belki 1-2 maçta zorlanırsınız kırmızı gösterdiğiniz için. Ama sonra kazanırsınız. Peki bunları sizlere kim anlatacak, ders verecek. O da sizin sorununuz.

BİZE ULAŞIN