2020 Olimpiyatlarına her yönüyle hazırlanıyoruz – Fotomaç – 27 Mart 2013 ;
HEPSİ
  15 Aralık 2017, Cuma

  2020 Olimpiyatlarına her yönüyle hazırlanıyoruz

  2020 Olimpiyatlarına her yönüyle hazırlanıyoruz

  Gençlik ve Bakanı , ve Paralimpik Oyunlar için hükümetin her yönüyle olimpiyatlara hazırlandığını söyledi.

  Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2020 için Olimpiyat adayı olan İstanbul'daki temaslarının son gününde açıklamalarda bulundu. Komitenin açıklamalarının ardından Gençlik ve Bakanı değerlendirmelerde bulundu.

  Değerlendirme sırasında Kılıç'a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Türkiye Milli Olimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat eşlik etti.

  Bakan Suat Kılıç, hükümetin bütün kademeleri ve finansman kaynaklarıyla birlikte İstanbul'un arkasında olmaya devam edeceğini belirtti. Kılıç, "İstanbul'un en önemli artılardan biri siyasal istikrara dayalı ekonomik istikrar süreci. Türkiye bugün güçlenen ekonomisiyle, gelişme sürecini tamamlayan ve büyüklerle kıyasıya yarışa giren ekonomik yapısıyla büyük bir ekonomik dinamizmin adresi olan bir ülke konumunda. OECD raporlarına göre ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında ikinci, Avrupa bölgesinin ise birincisi konumunda. Türk ekonomisinin gücü olimpiyat oyunları sürecinde İstanbul'un arkasında olacaktır." diye konuştu.

  İstanbul'un sermayesinin, İstanbul'u olimpiyat kenti olarak görmeye hazır olduğunu belirten Bakan Kılıç, "Henüz adaylık sürecinde büyük sermaye grupları sponsorluklarını ortaya koymak suretiyle adaylık bütçemizin yarıdan fazlasını karşılayacak bir ekonomik birikimi üreterek komitemize teslim ettiler." dedi.

  Hazırlıklar sırasında ince eleyip sık dokuduklarını kaydeden Suat Kılıç, "Başka yerlerde yaşanan problemlerden biz de dolaylı olarak haberdar oluyoruz. IOC'nin bu yönde çok özen ve dikkatle hareket etiğinin farkındayız. Bundan dolayı ince eledik, sık dokuduk, çok özenli bir çalışma sürdürdük. Çizdirdiğimiz bütün projeler ve finansman kaynaklarımız konusunda çok hassas bir süreci takip ettik ve yine garanti ettiğimiz hususların dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik sektörün birinci yöneticilerini sunumlarda hazır bulundurduk. Dolayısıyla başka adreslerde yaşandığından söz edilen sorunların Türkiye açısından hiçbir şekilde söz konusu olmayacağının güvencesini biz heyete verdik." şeklinde konuştu.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise adaylık sürecinin çok uzun soluklu olduğunu ve bu süreçte desteği olan herkese teşekkür ederek, ''Gerçekten dünyanın merkezi özelliği taşıyan kıtaların buluştuğu bir başka kente nasip olmayan özelliğe sahip ve bu kadar tarihi geçmişi barındıran bir kentten dünyaya 2020'yi haykırmak istiyoruz. Burada bu konuda en heyecanlı birisiyim. Yani Sayın Başbakanımızın kendi belediye başkanlığı döneminde bu meşaleyi burada ateşlemek istediği dönemdeki heyecanı inşallah bize nasip olacak ve beraberce bunu başaracağız.'' dedi.

  İstanbul'un gerçek anlamda bir barış kenti olduğunu vurgulayan Topbaş, ''Biz sporun barışçıl mesajlarının da buradan gökyüzüne ve dünyaya yansımasını arzu etmekteyiz. Hazırlıklarımızı yaptık. Diliyorum ki olimpiyata ev sahipliğini alırız ve bu gururu yaşarız.'' ifadelerini kullandı.

  1. 27 Mart 2013, Çarşamba
  2. Güncelleme: 21:25

  2020 Olimpiyatlarına her yönüyle hazırlanıyoruz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  BİZE ULAŞIN