Genç yetenek Türk oluyor - Son dakika DigerSporlar haberleri - Fotomaç
15 Ekim 2019, Salı

Genç yetenek Türk oluyor

Genç yetenek Türk oluyor

Uluslararası Satranç Federasyonu'nun (FIDE) ''en iyi 20 genç sporcu'' sıralamasında 13. olan Rus Büyükusta Türk vatandaşlığına geçiyor.

Rusya Satranç Federasyonu'na bağlı olan ve federasyon değiştirerek Türkiye Satranç Federasyonu'na geçiş yapan Ipatov, aynı zamanda vatandaş olmak için de başvuru yaptı.

Federasyon değiştirerek Türk Milli Takımı'nın 7. büyükustası olan 19 yaşındaki oyuncunun, Türkçe öğrendiği ve vatandaşlık başvurusu için işlemlerinin başlatıldığı kaydedildi.

Uluslararası usta unvanını 15 yaşında, büyükusta unvanını ise 18 yaşında elde eden Ipatov, Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nin güçlü ekiplerinden İTÜ'de forma giyiyor ve sporcunun 2586 ELO puanı bulunuyor.

FIDE kurallarına göre bir sporcunun, başka bir ülkenin milli takımında forma giyebilmesi için o ülkenin vatandaşlığına geçmesi gerekmiyor. Sporcu, sadece bağlı olduğu federasyonu değiştirerek transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyor.


  1. 02.02.2012
  2. Güncelleme: 02.02.2012 12:57

Genç yetenek Türk oluyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN