"Türkiye'nin imajı zedelenmiştir" – Fotomaç – 23 Eylül 2013 ;
HEPSİ
  22 Kasım 2017, Çarşamba

  "'nin imajı zedelenmiştir"

  "Türkiye'nin imajı zedelenmiştir"

  Dün gece yaşanan, - Galatasaray derbisi sonrası saha içi ve dışındaki olaylar hakkında Gençlik ve Bakanı Suat Kılıç basına konuştu. Kılıç, öncelikli hedeflerinin, kanunların uygulanarak suçluların bir an evvel hakim karşısına çıkarılması olduğunu söyledi.

  "Yaşananlar tasvip edilemez. Fevkalade üzücü hadiseler. Hiçkimsenin içine sindirmesi mümkün değil. Şunu ifade etmek lazım. Yaklaşık 70 bin seyircisi var. Yaşanan olayları tüm bu taraftara mâl etmemek ve bir camiayı peşinen mahkum etmemek lazım. Suç işleyenler var. 6222 sayılı kanunu açıkça ihlâl edenler var, bunlarla ilgili olarak kamu otoritesi gerekli önlemleri alacak. Çok şükür ki Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yüksek çözünürlüklü kameralar kuruldu. Bu kameraların görüntüsüyle sahaya girenleri vesikalık fotoğraf kalitesinde görüntüleme fırsatı var. savcısı da olay mahalindeydi. Bire bir görme imkânını yakalama imkânı buldular. Bu fotoğraf 'de sporun imajını geriye götüren bir fotoğraf olmuştur. Bu fotoğraf yabancı basın tarafından Türkiye'nin aleyhinde kullanılan bir fotoğraf olmuştur. Maçın tamamlanamamış olması gibi üzücü bir sonuç var. Bir engelleme girişimi var. Türkiye'de geçmişte de derbilerde olaylar yaşandı ama saha işgâli bir olay hiç yaşanmadı. Bunu tasvip etmek mümkün değil. Tüm birimlerin görevlerini ne kadar yerine getirip getirilmediği detaylı bir şekilde araştırılıyor. İçişleri bakanlığımız ayrı bir koldan İstanbul Adliyesi ayrı bir koldan ve biz Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak ayrı bir koldan çalışmalarımızı yürütmekteyiz. "

  "Turnike kabloları koparılmış"

  "Özel güvenliğin stadyumlarda güvenlik şartlarını yerine getirip getiremeyeceği konusu Türkiye'de son bir yıldır yoğun bir şekilde tartışılan bir konu. Dün gece yaşananlardan sonra 6222 sayılı kanunda güvenlikle ilgili düzenlemeye gitme ihtiyacına gidilecek. Büyük olasılıkla, 3 yıl önce kulüplerin isteğiyle kulüplere devredilen stadyum içi güvenlik kriterleri konusunda yeniden emniyet birimleri yetkili ve görevli hâle getirilebilir. Bu yönde TBMM açılır açılmaz yasal tedbirler almak kaçınılmaz hâle gelebilir. Olayın fotoğrafıyla ilgili birkaç üzücü rakamı da sizlerle paylaşmak istiyorum; Atatürk Olimpiyat Stadı bir milli servet. Bütün takımların milli serveti. Malesef dün akşam maça yakın saatlerde Olimpiyat Stadı'nın yaklaşık 10 giriş kapısının kırıldığı güvenlik duvarının delindiği tespiti delilleriyle elimizde mevcut. Toplam 6 demir kapının kırılarak biletli ve biletsiz seyircinin kontrol dışı girişinin tespiti Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin elinde mevcut. 8 ayrı noktada turnikelerin kabloları kesilmek suretiyle devre dışı bırakıldığı bilgisi de tutanaklarda mevcut. Güvenlik şartlarını yerine getirme görevi ev sahibi kulübe aittir. "

  "Yasayı yeniden tartışmaya açığız"

  "Olayın bir idari boyutu var, kimse siyasi bir tavır alınmasını beklemesin. kendi talimatnameleri çerçevesinde kendi kararlarını alacak. Adli boyutunda ise 6222 sayılı kanunun ihlâli sözkonusu. Gerek polise gerekse özel güvenlik birimlerine saldırıda bulunmak. Bütün bunlar Sporda Güvenlik Yasasını ihlâl eden olaylar var. Tek tek tespitler yapılacak ve bu taraftarlar hakkında işlem yapılacaktır. Para cezası ve para kapatma cezası konusunda tartışmaya ve bu cezaları yeniden düzenlemeye açığız. "

  "Teknik yetersizlik sözkonusu değil"

  Saha içerisindeki güvenliğin ilgili ev sahibi takımın sağlaması konusunda UEFA'nın mevzuatı yönetmelikleri mevcuttur. Bunu yerine getirelim diye aşırı özen gösterdik. Ancak bu istismar edilirse kamu otoritesi bu vandalizmin önüne geçmekl için gereken tedbirleri alacaktır. Dün gece 70 bine yakın bir taraftar vardı. Ve eminim taraftarların çoğu bu yaşananlardan ötürü derin birüzüntü duymuştur. Bir genelleme yapmamak lâzım. Ama genelin içinden suç işleyenleri sahayı işgâl edenleri maçı oynanamaz hale getirenleri kapıları kıranları tespit etmek adli makamların görevleridir. Teknik yetersizlik söz konusu değildir. Elektronik bilet uygulaması ve stad dışı güvenlik sisteminin etkisini arttırmaya yönelik önlemleri arttırmak kulüplerin görevidir.

  "Yüz tanıma sistemi getirilebilir"

  Bir yüz tanıma sistemi gerekli midir? Bununla da ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda herkese düşen büyük görevler var. 6222 sayılı kanunun yönetmeliğini detaylı bir şekilde resmi gazetede yayınladık ve ilân ettik. Devletimiz bir hukuk devletidir. Herkes kendine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelidir. Dün gece yaşanan herkese yazık eden bir görüntüdür. Birikimlere emeğe yazık eden bir görüntüdür.

  "Spor camiası üzerinden tespit yapmak bizim işimiz değil"

  "Camiaları hedef tahtası yapmamak gerekir. Hakem, futbolcu, hoca veya taraftar gibi isimler üzerinden tespitler yapmak bizim işimiz değil. Polis ve adli makamlar tespit yaptıktan sonra provakasyon var mı bunu göreceğiz. Eğer varsa provakatörler kimse bunları göreceğiz. Ancak henüz adli tespit olmadan karar vermek mümkün değil. Yegane hedefimiz kanunlar uygulanacak, isimler tespit edilip hakim karşısında çıkarılacak. Türkiye dün geceki gibi bir tabloyu hak etmiyor bunu herkesin böyle bilmesi lâzım." şeklinde konuştu.
  1. 23 Eylül 2013, Pazartesi
  2. Güncelleme: 15:33
  Etiketler:

  "Türkiye'nin imajı zedelenmiştir" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.