"Fernandes'le 4 yıllık sözleşmemiz var"

Takımla ilgili soruları yanıtlayan Kulübü Başkanı , özellikle yabancı oyuncu konusuna değindi.

Beşiktaş Haberleri Giriş Tarihi: 29 Haziran 2011 Çarşamba 17:20 Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2011 Çarşamba 18:48
Büyük kulüplerde transferin bitmeyeceğini vurgulayan Kulübü Başkanı Demirören, ''Şu an 13 yabancımız var. Yeni federasyonun yabancı oyuncu sayısıyla ilgili alacağı karar önemli. Alınacak karara göre hocamızın ihtiyaç duyacağı yerlere bakarız. Zaten Cengiz Zülfikaroğlu ve Serdal Adalı gibi iki cengaverimiz var. Gerekeni yaparlar'' dedi.

Yabancı oyuncu statüsü konusundaki tezleriyle ilgili açıklamada bulunan Demirören, şunları söyledi: ''Federasyon kulüplere bu konuyu soracağını beyan etti. Sahada 6'yı geçmesin ama lisans olarak serbest olsun düşüncesindeyiz. Zaten Avrupa'da da lisans sayısı serbest. Sahada 6 kişi oynatabiliyor. Ya da Avrupa Birliği statüsündeki oyuncular oynayabilsin. Limit gelebilir. Federasyon 'Lisans olarak serbest bırakabilirim ama 10 kişi içinde 6'yı döndürebilirsin' de diyebilir. Bu kulüpleri de rahatlatır. Bütün kulüplerin tutmayan bir sürü oyuncusu var. Her kulübün başında bu sorun var. Bu oyuncularla statüden dolayı pazarlıkta zorlanıyoruz. Serbest kaldığında çok rahat bunları yaparız. Ayrıca ekonomik açıdan kulüpleri de koruyabiliriz.''

''GEÇEN YIL BİR ADAPTASYON SIKINTISI VARDI''
Yeni sezonda takım olma şansına sahip olduklarını kaydeden , ''Geçen sezon bir adaptasyon sıkıntısı vardı. Simao ve Almeida daha sonra takıma katılmıştı. Şimdi ortamı daha iyi bilme şansına sahipler. İstanbul'a adapte oldular. Ayrıca bu sene genç oyuncular aldık. Geleceği olan oyuncular üzerine transfer yaptık. Bu nedenle takım olma şansımızın bu sezon daha fazla olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Son dönemde sıkıntılar yaşayan Guti ile ilgili soruyu ise Yıldırım Demirören, ''Guti'nin Beşiktaş'ta olması hem bizim için, hem de Türkiye için çok önemli. Büyük reklamı oluyor. Sonuçta futbolcu aldığı paranın karşılığını vermek zorunda. Sezon başında iyiydi ama sonra düşüşe geçti. Hepimizi üzdü. Kendisiyle yaptığımız görüşme neticesinde inşallah bu sene daha iyi performans vermesini bekliyoruz'' diye yanıtladı.

Anlaşma sağlanmasına rağmen henüz takıma katılmayan Fernandes'in durumunun hatırlatılması üzerine siyah-beyazlı kulübün başkanı, ''Kendisini kiraladığımız zaman yaptığımız 4 senelik kontratımız var. Gittik kulübüyle anlaştık, onlarla da kontrat yaptık. Şu an iki tarafın da kontratı var. 'Gelmek istemiyorum' dediği ne kadar doğru, ne kadar gerçek ya da fiyat arttırmak mı istiyor bunları zaman gösterecek'' dedi.

YERLİ TEKNİK DİREKTÖRLERİN ÇALIŞMASI
Yeni sezonda yerli teknik direktörlerin ağırlıklı olarak çalışması konusunda ise Demirören, şunları söyledi: ''En son iki kupalı dönemi Mustafa Denizli ile kapattık. Artık Türk kamuoyu Türk hocaların bir yere gelmesi için hep beraber hareket ediyor. Beşiktaş olarak Türk futbolunun lokomotiflerindensek bu anlayışa uymamız gerekiyordu. Tayfur Havutçu gibi tecrübeli hocalarla çalışmış genç birine ağır bir sorumluluk verdik. Biz de zor günler geçireceğimizin bilincindeyiz. Mühim olan tüm Beşiktaşlının ve spor kamuoyunun böyle genç hocalara sahip çıkması ve arkasında durmasıdır. Bizim destek vermemizle bitmiyor. Kamuoyunun arkalarında durması gerekiyor. Bunu başarırsak Aykut Kocaman, Tayfur Havutçu gibi Türk futboluna katkı yapacak hocalarımız olacak.

BJK İNÖNÜ STADI'NIN YIKILMASI
Yıldırım Demirören, bir süredir yeniden yapmayı istedikleri stadı da mutlaka yapacaklarını dile getirdi. Stadın mutlaka yıkılacağını anlatan Demirören, ''Galatasaray sadece projesini çizmek için 7 senesini kaybetmişti. Stat projelerimizi hazırladık. En kısa sürede bu işin yetkilileriyle bir araya gelip yapacağız. Trabzonspor'un, Bursaspor'un stat yapımı başladı. Fenerbahçe ve Galatasaray ise statlarını yaptı. Demek ki Beşiktaş'ınki de olacak. Stadın konumu çok önemli. Stadı taşıyabilirdik. Teklif geldi. Ancak kabul etmedik. Orası mabedimiz. Devlet prosedürü zaman alıyor. Keşke yarın başlasak. Ancak en kısa sürede yapacağız'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN