'Kasten adam öldürme suçundan..'

Ampute atlet Oscar Pistorius, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı öldürmekle suçlandığı duruşmada, Steenkamp'ı, hırsız sanarak kazara vurduğunu öne sürdü.

Atletizm Haberleri Giriş Tarihi: 19 Şubat 2013 Salı 17:22 Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2013 Salı 17:27
Londra Olimpiyatları'nda katıldığı erkekler 400 ve 4x400 metre bayrak yarışları ile olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen Güney Afrikalı Oscar Pistorius, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Pretoria kentinde yapılan mahkemede verdiği yeminli ifadesinde, banyonun kapısına ateş ettiği sırada protez bacakları takılı olmadığı için kendisini savunmasız hissettiğini belirtti.

Pistorius, Steenkamp'ın yatakta olmadığını fark eder etmez korku ve dehşete kapıldığını kaydetti. Devamında protez bacaklarını takıp kapıyı tekmelemeye başladığını anlatan Pistorius, kapıyı açamayınca kriket sopasıyla kapıyı kırdığını ve içerde vurulmuş olan kız arkadaşını gördüğünü ifade etti.

26 yaşındaki atlet, Steenkamp'ı kucağına alarak, merdivenlerden indiğini, ancak 29 yaşındaki sevgilisinin, kollarındayken hayatını kaybettiğini bildirdi.
Mahkeme Başkanı Desmond Nair, kasıtlı cinayet iddiasının göz ardı edilemeyeceğini ifade ederek, Pistorius'un yargılanmasına, Güney Afrika Cumhuriyeti kanunlarındaki en ağır müeyyideler doğrultusunda devam edileceğine karar verdi.

Savcı Gerrie Nel, Pistorius'un, ''yatağından kalkıp protez bacaklarını taktıktan sonra yaklaşık 7 metre yürüyerek, etrafı çevrili ve güvenlikli evinin banyo kapısının arkasından, Steenkamp'ı 4 kez vurduğunu ve banyo kapısının da kırılarak açıldığını'' belirmiş ve atleti cinayetle suçlamıştı.
Nel, cinayetin kasıtlı olduğunu ifade ederek, Pistorius'un, ''evine zorla giren birini vurduğunu'' söylemeyi de önceden düşündüğünü dile getirmişti. Nel, ''Hepsi planın bir parçasıydı. Bir hırsız neden kendini banyoya kilitlesin ki ?'' demişti.

Pistorius'un avukatı Barry Roux ise müvekkilinin Steenkamp'ı kazara vurduğunu vurgulayarak, cinayet suçlamasını kabul etmediklerini söylemişti. Roux, müvekkiline karşı isnat edilebilecek bir suç olmadığını ve kefaletle serbest kalması gerektiğini ifade etmişti.

SON DAKİKA