Spor yazarları - maçını değerlendirdi

Son dakika haberi: 'in 33. haftasında Trabzonspor sahasında ile karşı karşıya geldi. 'nda oynanan zorlu mücadele 1-1'lik skorla sonuçlandı. Spor yazarları da Trabzonspor - maçı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Trabzonspor Haberleri Giriş Tarihi: 07 Nisan 2021 Çarşamba 08:46 Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021 Perşembe 07:00

REHA KAPSAL - BIRAKMAK GEREK!

Son haftalardaki saha içi dizilişinde hem cezalı oyuncuların hem de Yunus'u da ilk 11'de tercih etmemesinden dolayı Abdullah Avcı'nın daha saha içi eldeki oyuncu topluluğundan, formasyonu uygun bir ilk 11 sahada vardı.

Sağ bek Hüseyin'in orijinal yeri olmadığından, o bölgedeki hücuma hiç katkı verilmeyen ve kullanılıp rakibi tehdit edecek, eldeki kadrodan bir oyuncu da yer almadığından, o koridorda ciddi eksikliği, bu maç değil her maç bordo-mavililer yaşıyor.

Bu saha dizilişinde orta sahada iki tane 8 numara tercihinden Avcı kurtulup, Bakasetas'a santrfor arkası, daha özgürlük vererek o performans alıcı 10 numara pozisyonunda oyuna başlatınca, 'un rakip yarı alana daha anlamlı yerleşti.

İlk golü yedikten sonra rakip yarı alanda ön alan baskısını doğru götürüp, hem topla hem de topsuz, fiziksel yüksek tempoyla oynamaya başladı bordo-mavililer. Hem topu çok çabuk geri kazandılar. Geriye koşmak yerine atak sürekliliği yakaladılar.

Rakip yarı alandaki parselasyonu daha iyi yaptılar. Bununla beraber oyun hareketliliği, çok çabuk topa hız vermeleri, kısa paslar oyunun merkezinden ve yeri geldiğinde çok doğru sahayı da genişleterek özellikle Nwakaeme kanadından etkili oyunlar çıkmaya başladı.

Atılan golde de özellikle Bakasetas'ın, Nwakaeme'nin attığı pasta Djaniny'nin santrfor olarak, rakip savunmayı öne doğru getirip Bakasetas'a alan açıp, onun da savunma arasına yaptığı dik koşuda ve attığı golde, aldığı pozisyonda, oyun bilgisi ve zeka vardı.

İlk devre Abdullah Avcı'nın özellikle golden sonraki bölüm, en saha içi dinamizmi olan, heyecan veren, bol aksiyonun içerdiği en iyi oyun oldu diyebiliriz. İkinci devre , ilk yarıdaki golden sonraki bölüm gibi zaman zaman yine öne çıktı.

Maçı kazanmayı da hak ettiler. İki top direkten dönüp, çok gol kaçırdılar. Zaten sahanın yıldızı da tebrik etmek gerek; kalecisi genç Doğan'dı. 10 tane kurtarış yaptı. Bu da zaten 'un ne kadar hücumda ve rakip yarı alanda etkili olduğunun göstergesiydi.

'un oynadığı oyun ve yaptığı mücadeleyle 3 puanı fazlasıyla hak ettiğini söyleyebiliriz. Bu oyunun genelinde Trabzonspor adına referans alınacak en önemli şey; Abdullah hocanın takımının oyunun 0-0'lık bölümünde fazla tutmayıp, sabırlı oynayıp, dengeli oyun yerine daha fazla rakibi geriye iten, baskı altına alıp hataya zorlayan bir oyun tercihini uygulatması gerekir.

Bu hücum oyunu için de takımı daha serbest bırakıp rakip yarı alanda öne çıkması gerekir. Büyük takım oyunlarında ve genlerinde hele gibi geçmişte bunu maç başlar başlamaz hissettiren bordo-mavililer'e, bu görüntü hem saha içine daha fazla enerji, coşku kattığı gibi tüm Trabzonspor camiasını ve taraftarını da mutlu edip heyecanlandıracaktır.

NECMİ PEREKLİ - DOĞAN'I GEÇEMEDİ

Bir takımın kalesinde formda bir oyuncunun olmasının o takıma neler kazandırabildiğini - maçı esnasında Kayseri kalecisi Doğan'ın tek başına takımını nasıl sırtlayıp deplasmandan takımını hiç olmazsa bir puanla götürdüğünü gördük.

Kaleci Doğan'ın kalesinde bu duruşunun diğer kalecilere de örnek olmasını umarım. Bu maçın en kısa yorumu önce kaleci Doğanı sonra da Kayseri kalesinin direklerini geçemedi diyebiliriz.

Maça diğer bir açıdan baktığımızda üç pas dahi yapamayan Kayseri sahadan sadece ve sadece forvet anlayışının ve gol adamının olmayışı sayesinde bir puanla ayrılmıştır. Maç boyunca adeta rakibini kendi sahasında ablukaya aldı lakin sonuç olarak üç puana gerekli olan gol bir türlü yakalanamadı.

adına rakiplerinin habire puan kaybettiği bu zamanlarda zirve yarışından kopmamak adına gösterilen mücadele sonucunu şanssız direkten dönüşlere bağlamak yerine gol yollarında bir nebze daha isabetli ve şuurlu atışların gereğini hatırlatmak isterim.

Son maçlarda gördük ki maçlarında oyun üstünlüğü ve inisiyatifini zaman zaman rakip takıma kaydırıyor bunun nedeni 4-2-3-1 oyun düzeninin sporcuların kondisyon ve fiziki yeterlilikerinin kifayetli olmayışı itibarı ile bence bu oyun düzeni Trabzonspor'a uygun değil.

Anladığım kadarı ile Abdullah Avcı'nın sahaya koymaya çalıştığı oyun düzeni, eldeki mevcut oyuncuların teknik kapasitelerinin çok üzerinde olması da bir sebeptir. Bence eldeki mevcut oyuncuların yetenekleri ile mütenasip bir oyun şablonu ortaya konulması daha da uygun olur kanaatindeyim.

Nwakaeme, Ekuban ve özellikle Bekasetas 'un formda ve en faydalı oyuncuları idi. Skoru lehlerine çevirmek için çok gayret sarf ettiler ancak kalecisi Doğan onlara bir türlü geçit vermedi.

SON DAKİKA