Milli paralimpik judocu, Tokyo'ya bir madalya uzaklıkta - Son dakika Judo haberleri - Fotomaç
23 Temmuz 2019, Salı

Milli paralimpik judocu, Tokyo'ya bir madalya uzaklıkta

Milli paralimpik judocu, Tokyo'ya bir madalya uzaklıkta

IBSA büyükler dünya sıralamasında 57 kiloda 880 puanla ilk sırada yer alan Aydın, kasım ayında Portekiz'de düzenlenecek 'nda finale çıkması durumunda 'na katılmayı garantileyecek

Görme engelli milli judocu Aydın, kasım ayında Portekiz'de düzenlenecek Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) 'nda birincilik kürsüsüne çıkarak 2020 için biletini şimdiden almak istiyor.

'da 1996 yılında 15 çocuklu bir ailede görme engelli olarak dünyaya gelen Zeynep, 5 yıl önce golbol sporcusu kardeşinin yönlendirmesiyle 'daki yatılı eğitimi sırasında başladığı judoda kısa zamanda antrenörlerin dikkatini çekti.

Erzurum'da geçirdiği 2,5 yılın ardından 'a transfer olarak İzmit'e yerleşen Zeynep, hem ulusal hem de uluslararası alanda parmak ısırtan pek çok başarıya imza attı. 2015'te Portekiz'deki IBSA 'nda üçüncü, 2017'de 'taki Avrupa Judo Şampiyonası'nda birinci olmayı başaran Zeynep, Bakü'de düzenlenen 2017 İslami Dayanışma Oyunları'nda ise bronz madalya elde etti.

Son olarak geçen ay Kazakistan'da düzenlenen 'nda finalde kadınlar 57 kiloda karşılaştığı Güney Koreli rakibini mağlup ederek 'nı dinletme başarısı gösteren Zeynep, ara vermeden gelecek ay Portekiz'de gerçekleştirilecek IBSA Dünya Judo Şampiyonası'na yoğun bir şekilde hazırlanmaya başladı.

Görme engelli judocu Zeynep, IBSA büyükler dünya sıralamasında 57 kiloda 880 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Japon sporcu Junko Hirose'nin ise 560 puanı bulunuyor. Dünya Judo Şampiyonası'nın en büyük favorisi olan Zeynep, Portekiz'de düzenlenecek organizasyonda gümüş madalya alsa bile 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılmayı garantilemiş olacak.

- "Tarihe geçmek istiyorum"

Milli judocu Zeynep Çelik Aydın, yaptığı açıklamada, Portekiz'de düzenlenecek Dünya Judo Şampiyonası hazırlık çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Çalışmaların çok iyi gittiğini, şampiyonaya hazır olduğunu anlatan Zeynep, "Günde çift antrenman yapıyorum. Hedefim önce Portekiz'de şampiyon olmak, ondan sonra da olimpiyata kota almak ve olimpiyatta inşallah şampiyon olup İstiklal Marşı'mızı dinletmek." diye konuştu.

Paralimpik Oyunları'nda alarak tarihe geçmek istediğini ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Zeynep, şu an IBSA'nın dünya sıralamasında birinci olduğunu, Dünya Şampiyonası'nda finale kalması halinde Tokyo Paralimpik Olimpiyatları'na katılım hakkı elde edeceğini belirtti.

Zeynep, babasını küçük yaşta kaybettiğini, spora başlatıktan sonra annesine de destek vermeye başladığını söyleyerek, "Ailelerin çocuklarına destek vermeleri çok önemli. Hiçbir şekilde desteklerini esirgemesinler. Ben judoya başladığımda ilk önce tuhaf karşılanıyordu. 'Kız çocuğu gönderilir mi?' diyorlardı ama derece yapmaya başlayınca herkes alıştı. Demek ki olabiliyormuş." ifadelerini kullandı.

- Antrenör Gültekin Sevinç: "Rakip olabilecek düzeyde sporcu yok"

de gelecek ay düzenlenecek Dünya Judo Şampiyonası hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini kaydederek, Zeynep'ten Portekiz'de altın madalya beklediklerini vurguladı.

Hedeflerinin olimpiyatlara katılmaktan ziyade olimpiyatlarda altın madalya kazanmak olduğuna işaret eden Sevinç, "Zaten ona rakip olabilecek düzeyde bir sporcu yok. Türkiye'nin olimpiyatlarda görme engelliler judoda altın madalyası yok, inşallah Zeynep'le birlikte olacak." şeklinde konuştu.

  1. 18.10.2018

Milli paralimpik judocu, Tokyo'ya bir madalya uzaklıkta haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN