Yeni tip corona virüsü (Covid-19) pangolinden mi bulaştı? Pangolin nedir? - Son dakika Haberler haberleri - Fotomaç
28 Mayıs 2020, Perşembe

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) pangolinden mi bulaştı? nedir?

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) pangolinden mi bulaştı? Pangolin nedir?

Corona virüsü tüm dünyada hızla yayılmaya ve tehlike yaratmaya devam ederken, corona virüsünün nasıl bulaştığı hakkında yeni iddialar ortaya atılıyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan corona virüsü binlerce kişinin ölümüne ve hastalanmasına sebep oldu. Peki, corona virüsü pangolinden mi bulaştı? Pangolinin özellikleri ne? Detaylar haberimizde…

Ortaya çıktığından beri corona virüsü hakkında neredeyse her gün yeni iddialar ortaya atılıyor. "Corona virüsü labarotuvar ortamında mı yapıldı? Corona virüsü yarasadan mu bulaştı?" gibi sorulara "Corona virüsü 'den mi bulaştı?" sorusu eklendi.

PANGOLİN NEDİR?

Pangolin diğer adıyla pullu karıncayiyen, Pholidota takımından bir memelidir. Pangolin yırtıcıdır. Gündüzleri mağarada yaşayan pangolinler geceleri ortaya çıkar. Yavrularını vücut üzerinde taşırlar. Tehlike anlarında yuvarlak hale gelirler.

PANGOLİN NEREDE YAŞAR?

Pangolinler sadece karıncalar ve termitler gibi böcek ile beslenirler. Bazı pangolinler ağaçta yaşarken diğerleri yuvalarda yaşarlar. Pangolinler, karınca ve termit höyüklerine kazmak için kullanılan güçlü, güçlü, pençeli uzuvlara sahiptir. Pangolinin uzun ve yapışkan bir dili bulunmaktadır. Dilini 25 cm e kadar uzatabilmektedir. Genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta ve karınca yuvası içerisinde ne varsa diliyle zorlanmadan çekip alabilmektedir. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitlerinin zarar vermesini ise midesinin kalın kaslı çeperi sayesinde engellemektedir. Pangolinler nesli tükenmekte olan canlılardandır. Pangolinler kaçakçılığı yapılan bir vahşi memelidir. Pangolinler kendilerini savunmak için yuvarlak haline geldiklerinde toplanıp öldürülmektedir.

HAZİRAN 2019'DA İSTANBUL HAVALİMANINDA ELE GEÇİRİLMİŞTİ


Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince hava yolu ile taşınan ve basit işlem görmüş kemik olarak beyan edilen eşyaların riskli olabileceği değerlendirildi. Söz konusu kemiklerin ticareti yasaklanan bir hayvana ait olabileceğinden şüphelenen ekipler, Tarım ve Orman Bakanlığıyla iletişime geçti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemede, beyan edilenlerin, nesli tükenmekte olan ve uluslararası sözleşmeler kapsamında ticareti yasaklanan pangoline ait pullar olduğu saptandı.

ŞİFALI OLDUĞUNA İNANILIYOR

Ele geçirilen 1 ton 217 kilogram pangolin pulu, Genel Müdürlük yetkililerine teslim edildi. 8.5 milyon lira değerindeki pulların Asya ülkelerinde şifalı olduğuna inanılıyor.

CORONA VİRÜS PANGOLİNDEN Mİ BULAŞTI?


Çinli araştırmacılar kaynağı yarasalar olan ölümcül koronavirüsün insanlara bulaşmasına yasadışı yollardan ticareti yapılan pangolin adında bir hayvanın sebep olduğunu belirtiyor. Güney Çin Ziraat Üniversitesi, web sitesinde yaptığı açıklamada, "Bu son keşif, virüsün kaynağını öğrenmek, yayılması için önlem almak ve korunabilmek için büyük önem taşıyor." dedi

  1. 28.03.2020

Yeni tip corona virüsü (Covid-19) pangolinden mi bulaştı? Pangolin nedir? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
FOTOMAÇ GÜNDEM
Sitene Ekle
SON DAKİKA