? 2019

Müslüman alemi mübarek Ramazan ayını yaşarken bir yandan da Kadir Gecesi’nin hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Ramazan ayının 27’nci gecesine denk gelen Kadir Gecesi, 2019 yılında hangi tarihte idrak edilecek? Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi’nde hangi duaların okunması gerekir?

Genel Haberleri Giriş Tarihi: 09 Mayıs 2019 Perşembe 16:35

İslamiyet'te önemi büyük olan Kadir Gecesi'nin 2019 yılında hangi gün idrak edileceği gündemde sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Bol bol ibadet edilen Kadir Gecesi'nde hangi duaların okunulacağını haberimizde derledik. 2019 Kadir Gecesi'nin ne zaman olduğunu da haberimizden öğrenebilirsiniz.

KADİR GECESİ HANGİ GÜN İDRAK EDİLECEK?

Bu yıl Kadir gecesi, 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk gelmektedir. Kadir gecesinde Müslümanlar camilere giderek dua eder, namaz kılar ve günahlarının affı için Allah'a tövbe eder.KADİR GECESİNDE OKUNACAK DUALAR HANGİLERİDİR?

Kadir gecesi, Yüce Allah'ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur'an'ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir gecesi; yüce mevlanın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, "Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir." buyurduğu müstesna bir gecedir.

- Ya Rabbi! Sen bizleri, olabildiğine sabırlı ve temkinli, konuşup gürültü çıkarmadan daha çok, inandıklarını yaşayan, yaşadıklarıyla başkalarına da örnek olan bir iman ve aksiyon insanı eyle Ya Rabbi!

- Sen bizleri öylesine içten bir hakikat eri eyle ki oturup kalkıp sürekli yeryüzünde hakkı ikame etmeyi düşünelim ve senin hatırın söz konusu olduğunda da rahatlıkla bütün arzularımızdan ve isteklerimizden vazgeçebilelim Ya Rabbi!

- Ey Bizleri varlığa erdiren Allahım, kadir gecesi mesajlarıSen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi!

- Ey talihsizlerin sığınağı, Ey âcizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı!

BİZE ULAŞIN