Corona virüsüne karşı en etkili maske hangisi? Hangi maske tercih edilmeli? Hangi maske ne kadar koruyucu? - Son dakika Haberler haberleri, fotoğrafları - Fotomaç
28 Mayıs 2020, Perşembe

Corona virüsüne karşı en etkili maske hangisi? Hangi maske tercih edilmeli? Hangi maske ne kadar koruyucu?

Çin'de ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını ülkemizde de etkisini gösteriyor. Corona virüsü salgını maske tartışmalarını da beraberinde getirdi. Vatandaşlar "Corona virüsü salgını esnasında hangi maske tercih edilmeli?", "En etkili maske hangisi?" gibi sorular araştırılmaya başlandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını için ülkemizde birçok farklı tipte maske satışı yapılıyordu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın ardından tüm maske satışları yasaklandı. E- Devlet üzerinden her hafta 1 paket sipariş vererek maske sahibi olabilirsiniz.

GALERİ DEVAM EDİYOR

CERRAHİ MASKELER

En çok kullanılan maskelerden biri de cerrahi maskeler oldu. Cerrahi maskeler hem uygun fiyatlı hem de kolay temin edilebiliyor. Cerrahi maskeler tam anlamıyla koruma sağlamasa da Corona virüsü taşıyan kişi kullanırsa bulaştırmasına engel olabiliyor.

KAĞIT MASKELER

Bu tip maskelerin ne yazık ki koruyucu bir özelliği yok. Sebebi ise herhangi bir filtreleme özelliği yok.

PİTTA MASKE

Son dönemlerde birçok insan tarafından kullanılmaya başlanan Pitta maskelerin kağıt maske ile arasında bir farkı bulunmuyor. Polen gelmesini engelleyen bir özelliği bulunuyor. Ancak bu özellik corona virüsü salgınını pek etkilemiyor.

N95 VE FFP2 TİPİ MASKELER

Koruyuculuk oranı en yüksek maske tipleri N95 ve FFP2'lerin insan sağlığına etkisi oldukça olumsuz. Uzun süreli kullanımlar esnasında solunum problemleri yaşatabiliyor.

DİĞER GALERİLER
    SON DAKİKA