Fenerbahçe, CAS'ta umduğunu bulamadı – Fotomaç – 19 Ağustos 2017 ;
HEPSİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi

  , 'ta umduğunu bulamadı

  <a href="/index/fenerbahce?id=65439000-410e-4c14-94da-0622ac043911" class="" rel="tag">Fenerbahçe</a>, <a href="/index/cas?id=b7364ed9-7743-4793-a37c-ea403c97e0db" class="" rel="tag">CAS</a>'ta umduğunu bulamadı

  'nin dopingli oyuncu oynattığı için Shakhtar Donetsk'e açtığı davada beklenen sonucun gerekçeli kararı açıklandı.

  UEFA'ya konuyla ilgili yapılan başvurunun ardından sonuç alamayan , UEFA'nın tahkim kuruluna başvurmuş ama beklediği olumlu yanıtı alamamıştı.

  Sarı lacivertliler son olarak 'a yapılan başvuru sonrası devam eden iki yıllık hukuki mücadelede, 2015-16 sezonunda Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Shakhtar Donetsk'in kendilerine karşı, daha önce dopingli çıkmış oyuncu oynattığını öne sürmüş, hem UEFA, hem Shakhtar Donetsk, hem de futbolcu aleyhine yargı süreci başlatmıştı.

  Milliyet'in haberine göre, Lozan'daki yüksek mahkeme , UEFA Tahkim Kurulu'nun aldığı kararı onarken, Türk ekibinin yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verdi.

  Kararda futbolcunun resmen dopingli çıkmasının, forma giydiği bu maçın sonrasına denk gelmesi, söz konusu maç öncesi dopingli olduğuna yönelik bilgilerin yalnızca basın kaynaklı olduğuna ve yasaklı olarak karşılaşmaya çıkmadığına dikkat çekildi.

  CAS kararları şu şekilde duyuruldu:

  1- 'nin UEFA Tahkim Kurulu'nun kararına yaptığı itiraz reddedildi.
  2- UEFA Tahkim Kurulu'nun almış olduğu karar onaylandı.
  3- Dava masrafları, temyize başvuran taraf (Fenerbahçe) tarafından ödenecek.
  4- Fenerbahçe, bu yargılamanın masraflarına şu miktarlarda katkı sağlayacak: UEFA'ya 4 bin İsviçre Frangı, Shakhtar Donetsk'e 4 bin İsviçre Frangı, Fred'e 12 bin İsviçre Frangı.  CAS ÖNCESİ UEFA'DAKİ SÜRECİN AŞAMALARI

  28 Temmuz 2015 – Shakhtar Donesk-Fenerbahçe maçı oynandı. Fred, CONMEBOL turnuvasında dopingli çıktığı haberlerine karşın bu maçta forma giydi.

  29 Temmuz 2015 – Fenerbahçe UEFA'ya başvurdu. Oyuncunun dopingli olduğu için bu maçta oynatılmaması gerektiğini ancak ilk 11'de yer alması nedeniyle 3-0 hükmen galip ilan edilmeleri gerektiğini öne sürdü.

  3 Ağustos 2015 – UEFA Disiplin Kurulu Fenerbahçe'nin itirazını, dayanaksız olduğu gerekçesiyle geri çevirdi.

  4 Ağustos 2015 – oyuncunun B numunesinin de pozitif çıktığı basında yer aldı. Fener CONMEBOL, FIFA ve UEFA'dan futbolcunun rövanş maçında
  oynamamasını istedi.

  5 Ağustos 2015 – buna karşın Fred rövanşta oynadı, Shakhtar 3-0 kazanarak turladı şamp ligi play off turuna çıktı.

  6 Ağustos 2015 – Fenerbahçe UEFA'ya bir resmi başvuru daha yaparak, ikinci itirazını gerçekleştirdi.

  18 Ağustos 2015 – Fenerbahçe ilk yaptığı başvurudaki kararın gerekçelerini almadan önce, bu karar için UEFA Tahkim'e gitti.

  9 Eylül 2015 – Fenerbahçe disiplin kurulunun aldığı kararın gerekçeleriyle ilgili bilgilendirildi, ikinci itirazın da aynı şekilde geri çevrildiği iletildi.

  17 Eylül 2015 – Fenerbahçe, ikinci başvurusuna yapılan ret ile ilgile olarak UEFA Temyiz Kurulu'na başvurdu.

  26 Kasım 2015 – UEFA Temyiz Kurulu, kulübün ilk başvurusuyla ilgili kararını açıkladı, UEFA Disiplin Kurulu'nun aldığı kararı onayladı.

  14 Aralık 2015 – Temyiz Kurulu'nun kararından üç hafta sonra CONMEBOL, oyuncuyu doping kurallarını ihlal nedeniyle, 26 Haziran'dan geçerli olmak kaydıyla 1 yıl futboldan men etti.

  3 Şubat 2016 – Fenerbahçe FIFA'dan, CONMEBOL'un aldığı kararın bir kopyasını istedi, oyuncunun CONMEBOL kararına itiraz edip etmediği konusunda bilgilendirme talep etti.

  5 Şubat 2016 – FIFA Fenerbahçe'ye cevabında futbolcunun ihlali CONMEBOL müsabakası sırasında işlediği, sarı-lacivertli ekibin bu turnuvaların bir parçası olmadığı için bu konuda bilgi edinme hakkı bulunmadığı yanıtını verdi.

  Aynı zamanda oyuncuya CONMEBOL tarafından verilen cezanın FIFA tarafından tüm dünyada geçerli hale getirildiği ve 27 Haziran başlangıçlı olarak
  tüm maçları kapsadığı aktarıldı.

  1. 19 Ağustos 2017, Cumartesi
  2. Güncelleme: 18:32
  Etiketler:

  , 'ta umduğunu bulamadı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.