7 Aralık'ta 7 olur – Fotomaç – 07 Aralık 2011 ;
HEPSİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba

  7 Aralık'ta 7 olur

  7 Aralık'ta 7 olur

  hücumda basmıyor, savunmadan hızlı çıkmıyor. Bu kafa ile oynarsa Fener karşısında pozisyona dahi giremez

  Alex, Stoch, Baroni vuruyor. Sen orta sahayı Fener'e bırakırsan yine fark yersin. İki maçta 'nin nasıl mağlup olacağını ve 'ın da onu asla yenemeyeceğini gördüm. Galatasaray'ın kötü oyununun bir numaralı sorumlusu Selçuk İnan. Fatih Terim onu böyle oynatıyorsa yazık. Terim'e rağmen öyle oynuyorsa yine yazık

  * * *

  İddianamenin gölgesinde kalsa da devam eden bir lig var ve de dünyaca ünlü derbimiz. Galatasaray ve Fenerbahçe, Arena'da karşı karşıya gelecek. İki takım ligde oynadıkları son maçları kazandı ve bu maçı bekliyor. Derbi öncesi iki takımı nasıl buluyorsunuz ve kimi favori görüyorsunuz?
  Ankaragücü, Fenerbahçe'nin nasıl mağlup edilebileceğini, hatta nasıl perişan edilebileceğini gösterdi.
  Sivasspor'un gösterdiği gibi... Hızlı oynayan, iyi kanat akınları yapan, yerden oynayan takımlara karşı Fenerbahçe savunması delik deşik.
  Yayıncı kuruluş, Ziegler'in menajeri gibi yayın yaptı o gün... Hayretler içindeyim!
  Yani Lig TV, Fenerbahçe Televizyonu'ndan daha fanatik çalışmaya başlıyor ve inatla yapıyor bunu her hafta... Ama şimdi bir de menajer gibi çalışmaya başladı. Ziegler'in olduğu kanadı allak bullak etti ikinci yarıda Ankaragücü.
  Ziegler ayakta duramaz hale geldi.
  Aykut Kocaman onun üzerine Caner'i aldı önüne ikilemek için... Fenerbahçe savunması fena...
  Top çıkarırken Fenerbahçe savunmasını bastıran ve de kendi savunmasından topu kaptığı zaman onu hızla oyuna sokan her takım Fenerbahçe'yi perişan eder. Ama bu anlattıklarımın ikisi de Galatasaray'a uymuyor.
  Galatasaray hücumda da basmıyor, savunmadan da topu hızlı hücuma sokmuyor.

  ESKİ ŞÖVALYELER GİBİ

  Galatasaray savunması topu ayağına aldığı zaman yan ve geri paslarla 'Arkadaşlar, ben şimdi kontratak yaparsam sizi gafil avlayabilirim. Bu bizim şövalyeliğimize, Avrupa kafamıza yakışmaz.
  Biz böyle gol atmaktan utanıyoruz.
  Biz şimdi burada oyalanıyoruz.
  Siz şimdi gidin kendi sahanıza. Bütün yerlerinizi alın, hazırlıklarınızı yapın.
  Biz ondan sonra gelip gol atacağız' kafasında oynuyorlar.
  Şövalye dö Perdenyan... Hani vardı ya eski şövalyelerde adamın kalkanı düşer, bizim şövalye de kalkanını atar. Adam kılıcını düşürür yerden kılıcı alır ona verir 'Ben kılıçsız adama kılıç kaldırmam.' Aynı kafada oynuyor Galatasaray!
  İnanamıyorum... Bu kadar anti futbol...
  Cumartesi günü arka arkaya iki takımı seyrettim. Fenerbahçe'nin nasıl mağlup olacağını gayet iyi gördüm ve Galatasaray'ın da asla mağlup edemeyeceğini gayet iyi gördüm. Galatasaray ileride basmıyor. Topu kaptırdığı anda hızla geri çekiliyor, orta sahayı da bırakıp geri çekiliyor. 18'in üstünde baraj kurmaya gidiyorlar. Fenerbahçe adamı perişan edeceğini gösterdi.
  Alex vuruyor 40 metreden, Stoch vuruyor 40 metreden, Baroni vuruyor 40 metreden, Dia vuruyor 40 metreden...
  Sen orta sahayı Fenerbahçe'ye böyle bırakırsan bir altı daha yersin! 7 Aralık'ta yedi olabilir. 6 Kasım'da altı yemişlerdi, 7 Aralık'ta yedi yiyebilirler böyle oynarlarsa eğer...
  Galatasaray'ın kötü oyunun bir numaralı adamı Selçuk. "Sene başında Galatasaray'ın en iyi transferi" dedim.
  Galatasaray'ı perişan eden adam Selçuk.
  Onu Fatih Terimöyle oynatıyorsa; yazık. Fatih Terim'e rağmen böyle oynuyor da Fatih Terim hâlâ oynatıyorsa yine yazık. İkisinde de Fatih Terim'e yazık, Selçuk'a değil.

  BREZİLYA' DA NASIL OYNAMIŞ!

  Maçın 10 ile 25 dakikaları arasında...
  15 dakika Selçuk istatistiki tuttum.
  7 yan pas, 2 yana kötü pas, 2 ileriye kötü pas, 2 ileriye iyi pas. Yani; 9 yan pas yapmış, 2'si kötü. 4 ileriye pas yapmış.
  Yani Selçuk'un ayağına gelen 13 toptan 7'si hiçbir işe yaramamış, ileriye oynadığı yani akın geliştirici pas 2. Senin oyun kurucun 13 topun sadece ikisini doğru dürüst kullanıyorsa bu takımın iyi oynamasına imkân var mı?
  Melo futbolcu falan değil! Bana kimse iddia etmesin. Hâlâ değil. Bu adam nasıl Brezilya Milli Takımı'nda oynamış çok şaşırıyorum.
  O topu taca atmaya uğraşıyor.
  Tam kazma savunma oyuncusu. Kim oynayacak?
  Şu mevcut takımla Galatasaray'ın bu Fenerbahçe'ye dayanması zor. Hezimete uğratabileceği Fenerbahçe'ye, savunması dökülen Fenerbahçe'ye dayanması zor. Çünkü Fenerbahçe'nin istediği oyun rakip sahada oynanan oyun, Galatasaray oyunu zaten kendi sahasında oynamaya bayılıyor.
  Yani Fenerbahçe'nin oyununu oynuyor Galatasaray.
  Topu rakip sahaya yarım saatte geçiriyor.
  O zamana kadar da Fenerbahçe savunması yerini alıyor. Bu kafa ile oynarsa Galatasaray pozisyona bile giremez bu maçta...
  Cumartesi günü saat 16.00'da oynadığı kafayla oynarsa Galatasaray maçı pozisyonsuz bitirir. İş Fenerbahçe'nin şutörleri ile Muslera'nın düellosunun sonucuna bakar. Muslera harikalar yaratırsa 7 Aralık yaşanmaz.
  1 Aralık-2 Aralık falan yaşanabilir.

  * * *
  ÖNE GEÇİNCE TAKIMI GERİ ÇEKİYOR
  Terim maçlarda şimdiye kadar hiç görmediğim bir şey yapıyor

  Riera dökülmeye devam ediyor. 'Takımını 10 kişi oynattı' diyebiliriz. Terim, Mertan'ı deneyemez miydi?
  Ben Fatih Terim'in ne yapmak istediğini hakikaten anlamış değilim. Milan Baros ne oynuyor? Ne işi var Milan Baros'un Galatasaray'da? "Kazım'ın ne işi var" diyorum cevap alamıyorum. Kazım'ı saklamışlar bir de Fener maçına!..
  Çünkü Fener'e karşı hırslı oynayacak!
  Yani Galatasaray'ın en büyük felaketi olur. Bu maçta hakikaten Kazım bir şey yapar da Galatasaray tesadüfen kazanırsa Kazım çakılır kalır Galatasaray'da.
  Bir daha temizleyemezler.

  UJFALUSİ BEKTE OYNAMALI

  Mertan kadroda bile yok. Al 18'e de maçın sonuna bakarsın 3-0, 4-0 olur. Adama formayı giydirir bir denersin.
  Galatasaray'ın iki kanadı da boş. Sağ kanadı düzeltecek yani Ziegler'in üzerine oynayacak adamlar Eboue ve Ujfalusi. Ujfalusi'yi sağ bekte oynatması lazım, stoperde değil. Gökhan çok iyi oynadı stoperde. 'Servet iyi' diyorlar ama Servet palavra.
  Servet gene ne adamlar kaçırdı.
  İyi oynayan adam Gökhan... Gökhan ile Semih stoper oynar, Ujfalusi-Eboue Fenerbahçe'nin sol kanadını çökertirler, yan top oynamaktan vazgeçerse Galatasaray.
  Ortada Sercan-Elmander önemliydi.
  Ama Sercan oynayamayınca gene Baros ile Elmander'e kalıyor iş. Baros'a 'Ayakta kalmazsan seni döverim' demesi lazım Fatih Terim'in. Adam yere düşmek için oynuyor; ayakta kalmak için değil. Bu kafayla Galatasaray'a santrafor olunmaz. Bu yüzden hak ettiği penaltıyı da hakem vermezse hakem haklıdır. Çünkü adam kendini atıyor her halükarda...
  Ben niye yedirilmiş duruma düşeyim?
  Ben Galatasaraylılığımla, Fenerbahçe maçına hakem olsam Baros'a bir tane penaltı çalmam.
  Çünkü 10 düşüşünden 9'u sahte adamın.
  O bir tane için de riske değmez.
  Niye gireyim ya? 'Penaltıyı görmedim' der geçer giderim. 'Yutturdu' denmesindense... 'Baros, Hıncal'a yutturdu' denmesindense 'Hıncal görmedi penaltıyı' der geçer gider...
  Galatasaray'da çok önemli eksikler var. Ceyhun Gülselam'ı kazanması lazım.
  Terim, Melo ile uğraşıyor Ceyhun ile uğraşmıyor. Ceyhun, Baroni'den iyi şut atan adam.
  Bir de Fatih şimdiye kadar hiç görmediğim bir şey yapıyor ve takımı öne geçer geçmez savunmaya çekiyor ve bütün değişiklikleri savunma takımına göre yapıyor. Hücum oyuncularını çıkarıp stoperler ekliyor... Fenerbahçe'ye karşı böyle bir şey yaptın mı perişan olursun.
  Son 10 dakikaya 2-0 önde gir Fenerbahçe 3-
  2 kazanır. Fener'in önünde geriye çekilmek intihar. Çünkü geriye çekilmiş takıma karşı silahı çok fazla.
  Santraforu yok, ne Bienvenu ne de Semih. Günümüz santraforu yok ama adam santrfora gelmeden atıyor gollerini.
  Alex vuracak, Emre vuracak, Stoch vuracak, Baroni vuracak, Dia vuracak...
  Kim tutacak bunları?

  ALİ KOÇ DERS ALMIŞTIR

  Galatasaray, Özhan Canaydın adına Spor Ödülleri dağıtmaya başladı. 'En başarılı amatör sporcu' dalında da ödül Fenerli ciritçi Fatih Avan'a verildi. Bu ödül iki takım arasında yaşanan rekabet göz önüne alındığında oldukça anlamlıydı.
  Çok doğru bir ödül. Ali Koç, Galatasaraylıları hedef alan açıklamalar yaparken Galatasaray Lisesi'nde bir Fener atletine haklı bir ödül verilmesi iki kulüp arasındaki yönetim farkını ortaya koyuyor. Ali Koç sanırım gereken dersi çıkarmıştır.

  Röportaj: Bülent CAN
  1. 07 Aralık 2011, Çarşamba
  2. Güncelleme: 09:38
  Etiketler:

  7 Aralık'ta 7 olur haberine yapılan yorumlar ( yorum)

  ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FOTOMAÇ veya fotomac.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.